Prace w rolnictwie zawsze wymagają wykorzystania różnego rodzaju maszyn rolniczych. Wśród nich znajduje się również kosiarka rotacyjna. Pozwala na szybkie i skuteczne koszenie trawy i innych roślin zielonych. Powszechne stosowanie kosiarki rotacyjnej wynika m.in. z tego, że jest to urządzenie trwałe i wytrzymałe, które umożliwia wydajną pracę bez ryzyka przestojów, które mogłyby być spowodowane awarią sprzętu. Dobrze zatem widzieć, jak działa kosiarka rotacyjna i jakie zalety wiążą się z korzystaniem z tego urządzenia.

 

Działanie kosiarki rotacyjnej

 

Zasada działania kosiarek rotacyjnych polega na wykorzystaniu obrotów noży tnących. Podczas pracy noże zamontowane w kosiarce obracają się w płaszczyźnie poziomej, równoległej do gruntu. Obracające się ostrza naciskają na źdźbła z jednej strony i przecinają te, które znajdą się na drodze wirujących noży. W kosiarce rotacyjnej mogą być one osadzone w różny sposób. Różny może być także rodzaj przeniesienia napędu kosiarki. Dlatego też kosiarki rotacyjne podzielić można na rotacyjno-bębnowe oraz rotacyjno-dyskowe.

 

Rodzaje kosiarek rotacyjnych

 

W przypadku kosiarek rotacyjno-bębnowych noże tnące zamontowane są na obracających się bębnach. Te napędzane są dzięki przekładni stożkowej. To, co wyróżnia ten model, to z pewnością bardzo prosta konstrukcja. Nie ma tu także żadnego problemu w tym, aby w przypadku ewentualnej usterki zakupić nowe części do kosiarki rotacyjnej. Ważne jednak, aby elementy zamienne do tego typu urządzeń zawsze kupowane były w sprawdzonym i renomowanym sklepie. Dobrym przykładem może być sklep internetowy AGRITRUCK oferujący wysokiej jakości części do kosiarek rotacyjnych. Dokonując zakupu właśnie w tym sklepie, można mieć pewność, że nabywa się części trwałe i wydajne. Jeśli chodzi o kosiarki rotacyjno-bębnowe, to wskazać można tu na dwie kluczowe zalety tych urządzeń. Po pierwsze, mogą być używane na nierównym terenie. Po drugie, bardzo rzadko się zapychają.

Nieco inaczej skonstruowane są kosiarki rotacyjno-dyskowe. Napęd w tych maszynach przekazywany jest przez układy zębatek. Cały mechanizm kosiarki ukryty jest w płaskiej listwie, która umieszczona jest pod dyskami odpowiedzialnymi za koszenie. Dyski koszące przypominają swoim wyglądem płaskie talerze, na których zamontowane są noże. Dużą zaletą kosiarek rotacyjno-dyskowych jest ich dość mała masa. Dodatkowo do pracy nie potrzebują dużej mocy. Jednak ten typ kosiarki znacznie lepiej sprawdza się w przypadku terenów płaskich.

Kosiarki rotacyjne – zalety

 

Największą zaletą kosiarek rotacyjnych jest ich wysoka precyzja. Śmiało można powiedzieć, że jeśli chodzi o koszenie trawy i innych roślin zielonych to właśnie one sprawdzają się najlepiej. Kosiarki rotacyjne potrafią także pracować przy dużych prędkościach. Jest to zatem dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którym zależy na jak najszybszym skoszeniu danego terenu. Co ważne, prędkość pracy kosiarki rotacyjnej można regulować. Oznacza to, że sposób pracy maszyny można dopasować do swoich potrzeb. To bardzo ważne w przypadku koszenia trawy na nierównym poziomie. Zmniejszenie prędkości przekłada się na większą jakość koszenia na takim terenie. Wszystko to sprawia, że kosiarki rotacyjne z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością.

 

Wybór kosiarki rotacyjnej

 

Wybierając konkretny model kosiarki rotacyjnej, pod uwagę wziąć należy kilka czynników. Jednym z najważniejszych jest wielkość trawnika. Jeśli posiada się niezbyt duży trawnik, to kosiarka rotacyjna sprawdzi się znakomicie, a zwłaszcza rotacyjno-bębnowa. Ten model kosiarki się bardzo dobrze także wówczas, kiedy trawnik musi być koszony dość często. Przy wyborze konkretnego urządzenia najważniejsze są własne potrzeby i oczekiwania. Dlatego wybór kosiarki nigdy nie powinien być przypadkowy. Zawsze przed zakupem warto przeanalizować jej możliwości i funkcje pod kątem swoich potrzeb. Dzięki temu można mieć pewność, że zakupi się taką kosiarkę rotacyjną, która najlepiej spełniać będzie swoje zadania.