kontener

Transport materiałów sypkich dotyczy w większości takich surowców jak piasek, żwir i gruz. Tego typu materiały przewożone są luzem, co wymaga użycia specjalistycznego sprzętu oraz zatrudnienia specjalistów, którzy mają doświadczenie i odpowiednie maszyny. Materiały sypkie najlepiej przewozić pojazdami zaopatrzonymi w kontenery samowyładowawcze z otwieranym dnem.

Jakie surowce są zaliczane do materiałów sypkich?

Materiały sypkie to ładunki złożone z niewielkich cząsteczek, które nie są ze sobą w żaden sposób związane, albo mogą łatwo rozsypać się na mniejsze elementy. Materiały sypkie nie mają zwartej budowy, dlatego ich składowanie i przewóz wymagają podjęcia specjalnych środków, odmiennie niż w przypadku standardowych ładunków. Tego typu materiały są z reguły stosowane na różnego rodzaju budowach. Zaliczane są do nich wszelkiego rodzaju materiały budowlane, takie jak wapno, żwir, piasek, cement. Poza materiałami stosowanymi w przemyśle są to również materiały stosowane w gastronomii jak np. cukier, ryż, kawa. Każdy z etapów pracy z materiałami sypkimi wymaga zastosowania specjalnych urządzeń umożliwiających odpowiednią pracę i zwiększoną wydajność. Zaliczane są do nich kontenery samowyładowawcze z otwieranym dnem.

Odpowiedni sprzęt do przewozu materiałów sypkich

Kontenery samowyładowawcze z otwieranym dnem, które służą do przewozu materiałów sypkich, powinny być całkowicie sprawne technicznie i obsługiwane przez odpowiedni personel. Wywrotki, którymi przewożone są tego typu materiały, powinny być odpowiednio załadowane, obydwie osie pojazdu muszą być równomiernie obciążone. W przeciwnym razie towar może być niestabilny i materiał może przemieszczać się po samochodzie. W przypadku, kiedy kontenery te są nieszczelne, materiały sypkie mogą się wydostawać i być zagrożeniem dla innego użytkownika ruchu drogowego. Zabezpieczenie różnego rodzaju siatkami czy plandekami nie może ograniczać widoczności kierowcy. Transport materiałów sypkich powinien uwzględniać nie tylko bezpieczeństwo ładunku, ale także osoby, która przewozi ładunek oraz postronnych użytkowników na drodze. Transport tego typu materiałów jest zazwyczaj trudny do przeprowadzenia, dlatego jego przeprowadzenie najlepiej powierzyć specjalistom, którzy dysponują odpowiednimi pojazdami.

Przy drogowym transporcie materiałów sypkich zazwyczaj wykorzystywane są wywrotki. Niezależnie od rodzaju wykorzystanej maszyny bardzo ważne jest zapewnienie ładunkowi bezpieczeństwa. W tym celu stosowany jest szereg dodatkowych zabezpieczeń, np. specjalne burty lub kłonice. Różne rodzaje materiałów sypkich mogą być przewożone tym samym pojazdem, dlatego bardzo ważne jest utrzymanie go w nienagannej czystości, aby nie doszło do zanieczyszczenia jednego surowca przez inny.

Kontenery używane do przewozu materiałów sypkich

Standardowe kontenery samowyładowawcze z otwieranym dnem przeznaczone do materiałów sypkich są wykonane z blach o grubości 3 mm, które są wzmocnione profilami zamkniętymi. Maksymalny udźwig ma wpływ na zastosowanie odpowiedniej amortyzacji, dzięki czemu wykorzystywanie kontenerów nie powoduje ich nadmiernie szybkiego zniszczenia. Kontenery tego typu są także odpowiednio zabezpieczone przed korozją, stosowane są natryskowe farby poliuretanowe oraz epoksydowe.

Stosowane jest również malowanie proszkowe i cynkowanie ogniowe. Do materiałów sypkich szczególnie wrażliwych stosowane są kontenery wykonane ze stali nierdzewnej lub aluminium. System wyładowania kontenerów jest w wielu wersjach podobny – operator ciągnie za linkę, zwalniając w ten sposób blokadę klapy.

Kontenery przed dotarciem na miejsce często muszą przebyć długą drogę lądową lub morską, przez co są narażone na oddziaływanie różnych zmiennych warunków, także atmosferycznych. Jeśli ma być używany przez wiele lat, oprócz odpowiednio stabilnej konstrukcji, powinien być również zabezpieczony odpowiednim systemem lakierniczym, w zależności od tego, do czego kontener będzie wykorzystywany. Mogą to być proste lakiery jednoskładnikowe, albo zaawansowane mieszanki lakiernicze.