samochód

Podnośniki samochodowe są najczęściej używane sporadycznie, gdy trzeba zdjąć przebitą oponę w celu jej wymiany lub wymienić oponę raz w sezonie. Istnieją również podnośniki terenowe, znane jako podnośniki wysokie, przeznaczone do znacznie bardziej specyficznych zadań, ale o nich porozmawiamy innym razem. Dzisiaj mówimy o najbardziej popularnych podnośnikach do samochodów i pojazdów terenowych, ich rodzajach i kryteriach wyboru.

Rodzaje podnośników samochodowych

Mówiąc globalnie, podnośniki dzielą się na mechaniczne, hydrauliczne i pneumatyczne.

Urządzenia mechaniczne podnoszą pojazd działając na specjalny uchwyt — jest on obracany lub naciskany. Podnośniki te są najprostsze i najbardziej dostępne. Nie są one idealne do stałego użytku, ponieważ są ciągłym wyzwaniem, ale są idealne do zmiany koła z powodu przebitej opony lub do wymiany opony raz w sezonie. Urządzenia hydrauliczne są wygodniejsze — nie wymagają tak dużej siły roboczej, gdyż proces podnoszenia pojazdu jest wyraźnie łatwiejszy, a ciśnienie wytwarzane przez ciecz roboczą. Są one uruchamiane przez naciśnięcie specjalnego uchwytu.

Podnośniki pneumatyczne mogą być stosowane również na drodze. Urządzenia te, będące ogniwami zbiornikowymi, zasilane są ze źródła sprężonego powietrza. Może to być źródło sprężonego powietrza w warsztacie, butla z gazem lub przewód wydechowy pojazdu. Podnośnik pneumatyczny może być nadmuchiwany na otwartym terenie poprzez podłączenie węża do rury wydechowej. Gazy wypełniają „poduszkę”, która podnosi samochód. Istnieje inna, prostsza klasyfikacja podnośników, w której pierwszeństwo ma mechanizm uruchamiający. Należą do nich podnośniki śrubowe lub diamentowe, podnośniki butelkowe (hydrauliczne) oraz podnośniki koszowe — są to najbardziej popularne i rozpowszechnione odmiany.

Co to jest wysokość uchwytu i wysokość podnoszenia?

Wysokość podnoszenia i wysokość uchwytu to parametry, którymi należy się kierować przy wyborze podnośnika. Pierwszy z nich opisuje wysokość od powierzchni nośnej, na jaką urządzenie jest w stanie podnieść ładunek. Wysokość podnoszenia wynosi zwykle 300-500 mm. Drugi odnosi się do odległości od podłoża do dna, z którego odbywa się podnoszenie. Normalna wysokość podnoszenia wynosi od 60 mm do 250 mm. Które ustawienie jest odpowiednie dla Twojego pojazdu? To zależy od prześwitu. Jeśli jest stosunkowo mały, nie przekracza 150 mm, trudno będzie dobrać urządzenie.

Podnośniki śrubowe

Rombowe lub śrubowe podnośniki są znane prawie każdemu kierowcy — zwykle urządzenia te są dostarczane z nowymi produktami. Wybór takiego narzędzia do podnoszenia maszyny jest bardzo prosty — wystarczy określić nośność, wysokość uchwytu i wysokość podnoszenia. Zazwyczaj podnośniki w kształcie rombu podnoszą od 1 do 2 ton, mają wysokość podnoszenia 300-390 mm i wysokość uchwytu 80-120 mm. Przeciętny jednotonowy podnośnik zapewnia uniesienie samochodu o 35 cm, a półtoratonowy o 39 cm. To ostatnie rozwiązanie jest szczególnie warte rozważenia dla posiadaczy crossoverów i samochodów terenowych o dużym prześwicie i dużej masie.

Dźwigniki hydrauliczne

Hydrauliczny podnośnik samochodowy lub podnośniki typu butelkowego zawdzięczają swoją nazwę charakterystycznemu kształtowi i zasadzie działania. Przy wyborze podnośnika (są pojedyncze i podwójne) należy wziąć pod uwagę szeroki zakres nośności — od 2 do kilkudziesięciu ton. Urządzenia hydrauliczne charakteryzują się łatwością podnoszenia dzięki dźwigni, która musi być tylko kilka razy wychylona. Innymi słowy, w ich przypadku nie ma potrzeby przekręcania uchwytu, jak w przypadku podnośników śrubowych. Zazwyczaj mają one wysokość podnoszenia pomiędzy 330 mm a 515 mm oraz wysokość uchwytu pomiędzy 145 mm a 335 mm. Podnośniki butelkowe z podwójnym prętem mają wysokość podnoszenia od 350 do 570 mm i wysokość uchwytu od 125 do 235 mm.

Podnośniki koszowe

Urządzenia tego typu są bardzo wygodne do użytku w warsztatach samochodowych i są powszechnie stosowane przez firmy zajmujące się wymianą opon. Wadą jest rozmiar i waga — ten podnośnik jest ciężki i zajmuje dużo miejsca w bagażniku. Ale znowu, wygoda i funkcjonalność są na wysokim poziomie. Poważniejsze i droższe „podnośniki” pozwalają nie tylko na wymianę koła, ale również na dokonywanie napraw. Podnośniki koszowe hydrauliczne mogą podnosić samochody o wadze od 1,5 tony, mają dość dużą wysokość podnoszenia — od 365 do 680 mm, a wysokość uchwytu — od 80 do 200 mm.