Jazda na nartach to ten rodzaj sportu, który z roku na rok zyskuje coraz więcej popularności. Stale rozwijające się kurorty narciarskie, zarówno w Polsce jak i za granicą, dają możliwość nie tylko szusowania po górskich stokach, ale także zapewniają inne atrakcje. Kilkudniowy wyjazd całą rodziną do jednej z takich miejscowości pozwala doskonale się zrelaksować, poprawia samopoczucie i jest świetnym sposobem na spędzenie czasu wolnego w otoczeniu natury.

Zimowy wypoczynek w Polsce – gdzie warto jechać?

Jednym z najdłuższych i najbardziej popularnych stoków w Polsce jest Kasprowy Wierch. Szczyt położony jest w Tatrach Zachodnich, przy granicy polsko-słowackiej. Kasprowy Wierch sprawdzi się doskonale zarówno jako idealne miejsce na weekendowe, jak i dłuższe, świąteczne wyjazdy. Często wybierają go wprawieni narciarze. Znajdują się tu dwie dość trudne trasy: trasa Goryczkowa oraz Gąsienicowa. Pierwsza z nich ma długość około 2200 metrów i co ważne, wyróżnia ją spora różnica poziomów, oscylująca w granicach około 670 metrów. Łagodniejsza i dłuższa jest nartostrada Goryczkowa, która ma długość 5800 metrów, a jej koniec prowadzi do Kuźnic. Drugą ciekawą trasą jest trasa Gąsienicowa, która jest nie tylko krótsza od jej poprzedniczki, ale też znacznie łagodniejsza. W tym miejscu przyjemnościami z jazdy na nartach można cieszyć się nawet do połowy maja.

Wiele osób na zimowe wyjazdy narciarskie wybiera się do miejscowości Szczyrk oraz ośrodka tam położonego o nazwie Szczyrk Mountain Resort. Cały ośrodek oferuje długie oraz bardzo różnorodne trasy, idealne zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych narciarzy. Ich łączna długość sięga nawet 40 km. Stało się to możliwe, dzięki współpracy ośrodka z Beskid Sport Areną oraz Centralnym Ośrodkiem Sportu. Warto wiedzieć, że Szczyrk to nie tylko wspaniałe stoki narciarskie. Przyjezdni mają do dyspozycji liczne wyciągi, duże zainteresowanie budzą także jaskinie (np. Lodowa czy Salmopolska) oraz kompleks skoczni narciarskich.

Niemal alpejskie warunki, bez konieczności wyjazdu za granicę, zapewni Bukowina Tatrzańska. W tym miejscu można bezpiecznie nauczyć się nie tylko jazdy na nartach ale i na snowboardzie. Przyjezdni mają do dyspozycji 22 wyciągi o różnej trudności, długości i kątach nachylenia. Co ważne, większość stoków jest dobrze oświetlona, a w razie potrzeby sztucznie dośnieżana. Wszystko to sprawia, że Bukowina Tatrzańska to miejsce idealne do zimowych wyjazdów z całą rodzina, także z małymi dziećmi.

Gdzie najlepiej pojechać na narty za granicę?

Zorganizowane wyjazdy na narty 2021 bardzo często wiążą się z podróżą poza granice Polski. Dużą popularnością cieszą się wyjazdy do Francji, Austrii, Włoch oraz Szwajcarii. Ważnym ośrodkiem narciarskim za granicą jest Val Thorens we Francji. To miasteczko usytuowane na wysokości 2300 m n.p.m., które stanowi część Trzech Dolin. O jego atrakcyjności świadczy bogata infrastruktura hotelowo-gastronomiczna, doskonałe warunki pogodowe przez większość sezonu oraz wiele dobrze utrzymanych tras narciarskich. Odnajdą się tu zarówno początkujący, jak i bardziej zaawansowani miłośnicy narciarstwa i snowboardu. Można tu uprawiać zarówno sporty ekstremalne, jak i zdecydować się na zjazdy rekreacyjne.

Kolejnym świetnym miejscem na zimowy wypoczynek i zorganizowane wyjazdy na narty 2021 jest kurort Zermatt-Cervina w Szwajcarii. To ośrodek całoroczny, położony w Alpach Pennińskich, do którego przynależy aż 38 szczytów położonych na wysokości powyżej 4000 m n.p.m. Kurort cieszy się międzynarodową renomą, zjeżdżają się tam miłośnicy narciarstwa z całego świata. Można uprawiać tu równieżwspinaczkę górską, jazdę po lodowcach oraz freeride. Miejsce to jest dobrze nasłonecznione, a jednocześnie doskonale osłonięte od wiatru, dlatego często odwiedzają je całe rodziny. Do innych atrakcji kurortu zaliczyć można tor saneczkowy, możliwość uprawiania curlingu, nurkowania pod lodem oraz korzystania z licznych basenów solankowych.