pająk

Pająki są częstym problemem w domach. Pająki mogą wejść do domu przez pęknięcia w ścianach lub oknach. Znajdują również łatwą drogę do domu razem z zakupami lub przyniesionymi z działki warzywami. Dlatego może się zdarzyć, że pająki zagoszczą w Twoim domu na dobre, dlatego warto wiedzieć, jak pozbyć się pająków z domu oraz jak zapobiec ich wtargnięciu. 

Skąd się biorą pająki w domu?

Pająki w domu to nie lada problem. Najczęstsze sposoby, dzięki którym pająki wchodzą do domu to otwarte okna i drzwi. Pająki mogą również dostać się do wnętrza domu przez pęknięcia w ścianach, zwłaszcza jeśli mieszkasz w starym domu. Wiele pająków może przedostać się do wnętrza domu, wypełzając z piwnicy lub przez otwory w podłodze, lub suficie.

Jak się pozbyć pająków z domu?

  • Użyj odkurzacza, by posprzątać pajęczyny.
  • Użyj miotły, by zamieść pajęczyny.
  • Użyj mokrej szmaty do wytarcia pajęczyn.
  • Użyj szufelki, aby zamieść pajęczyny, jeśli to konieczne.
  • Używając gąbki, użyj ciepłej wody z mydłem do naczyń, aby wytrzeć pajęczyny tam, gdzie widzisz je najczęściej (np. na oknach).

Pająki mają instynkt „ucieczki lub walki”

Pająki nie są agresywne. Nie zaatakują cię i boją się ludzi. Kiedy pająki wyczuwają obecność człowieka, włącza się ich naturalny mechanizm obronny i albo próbują uciec, albo pozostają w miejscu, mając nadzieję, że ich nie zauważymy.

Nie próbuj ich zabijać! Nawet jeśli wydaje się, że jest to łatwe rozwiązanie, zabicie ich może spowodować więcej problemów niż korzyści, ponieważ nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, ile jaj każda samica pająka składa w ciągu swojego życia (do tysiąca jaj), ani gdzie dokładnie złożyła te jaja. Czasem lepiej zaobserwować, gdzie pająk idzie się schować, aby wykryć ewentualne gniazdo. 

Pająki łatwo przestraszyć głośnymi dźwiękami

Jeśli zastanawiasz się jak pozbyć się pająków z domu szybko i skutecznie, może to być prostsze, niż myślisz. Pająki łatwo przestraszyć głośnymi dźwiękami. Jeśli chcesz pozbyć się pająków w swoim domu, wydawaj głośne dźwięki. Możesz do tego celu użyć odkurzacza, suszarki do włosów lub dmuchawy do liści.

Pająki unikają niektórych przypraw i zapachów

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym można utrzymać pająki z dala od domu. Jednym ze sposobów jest spryskanie pieprzem wszelkich roślin lub drzew, które stoją w pobliżu Twojego domu. Pająki nie tolerują pieprzu, więc będą trzymać się z dala od niego. Innym sposobem jest zmieszanie soku z cytryny i wody w butelce z rozpylaczem i rozpylenie go na obwodzie domu, a także wewnątrz szafek, szaf i innych miejsc, w których pająki mogą się ukrywać. Możesz również użyć octu, olejku eukaliptusowego lub miętowego na powierzchniach takich jak parapety i drzwi, jeśli chcesz utrzymać niechcianych gości na dystans. 

Pająki nienawidzą zapachu olejków eterycznych, takich jak lawenda, eukaliptus, mięta

Pająki są również odstraszane przez naturalne olejki eteryczne, takie jak mięta i lawenda. Możesz użyć tych olejków do odstraszania pająków.

Należy rozpylić olejek eteryczny na meblach lub wokół domu, aby pozbyć się pająków.

Wyrzuć stosy starych gazet

  • Podczas gdy może Ci się wydawać, że pająki są wszędzie, w rzeczywistości wolą budować swoje gniazda w ciemnych miejscach. Zazwyczaj ukrywają się pod meblami lub za zasłonami.
  • Jeśli chcesz pozbyć się pająków, to pierwszym krokiem jest usunięcie starych gazet i magazynów, które piętrzyły się przez miesiące. To może być ogromny problem, ponieważ te stosy papierów zapewniają idealne środowisko dla pająków – gniazd.
  • Inną rzeczą, która może przyciągnąć pająki do domu są rośliny o wysokich łodygach, takie jak kukurydza lub słoneczniki. Rośliny te stanowią idealne miejsca dla nich, więc upewnij się, że je przycinasz!

Posprzątać wszystkie nagromadzone niepotrzebne rzeczy w piwnicy i strychu

Po usunięciu całego bałaganu w domu, nadszedł czas, aby oczyścić wszystkie nagromadzone niepotrzebne rzeczy w piwnicy i na strychu. Usuń cały bałagan, zwłaszcza stare gazety, czasopisma, książki i inne rzeczy, które leżały tam przez lata. To pomoże usunąć niektóre z ulubionych kryjówek pająków! Pająki w domu najczęściej właśnie spotkamy w zakamarkach i starych, dawno nieużywanych rzeczach. 

Usuń wszystkie stare pudła; są to ulubione miejsca pająków do życia lub ukrywania jaj. Usuń również wszystkie stare ubrania z szaf i przechowuj je w innym miejscu, dopóki nie zostaną odpowiednio wyczyszczone. Usuń wszystkie stare zabawki – przedmioty te stanowią doskonałe miejsce dla pająków do budowania między nimi sieci! To samo dotyczy butów: upewnij się, że nie ma w domu par butów, które same zbierają kurz (lub tworzą wokół siebie pajęczyny).

Zatkaj wszystkie szpary, którymi mogą wejść do domu

  • Sprawdź wszystkie otwory, luki i pęknięcia w swoim domu. Jeśli znajdziesz takie, które są wystarczająco małe, aby umożliwić pająkowi wejście, zaklej je taśmą lub uszczelniaczem.
  • Alternatywnie, zatkaj te małe otwory kawałkami papieru lub tkaniny – pająki mogą przedostać się przez małe przestrzenie, ale nie mogą przegryźć tych materiałów.

Zastosuj specjalistyczne środki chemiczne przeciw pająkom

Aby pozbyć się pająków z domu, można użyć przeciwko nim specjalistycznych środków chemicznych. Środki na pająki kupisz w sklepie ogrodniczym lub budowlanym, np. Bros Spray na Pająki. Wystarczy nim spryskać ciemne miejsca, a także znalezione gniazda. Możesz spryskać nim okolice okna czy drzwi.

Zamontuj w oknach moskitiery

Moskitiery są łatwe do zainstalowania i są dobrym sposobem na utrzymanie pająków, a także innych insektów poza domem. Możesz nawet zainstalować je na drzwiach balkonowych.

Jeśli masz problem z pająkami w domu, możesz użyć niektórych z powyższych sposobów, aby się ich pozbyć. Niektóre z tych metod działają lepiej niż inne, ale wszystko zależy od tego, z jakim pająkiem mamy do czynienia (wielkość pająka). Najważniejsze to nie wpadać w panikę, gdy przychodzi czas na zajęcie się pająkami, ponieważ nie wyrządzają z reguły one wielkiej szkody i one boją się nas bardziej niż my ich. Warto mieć zawsze w domu spray przeciw pająkom, który szybko upora się z problemem.