fotograf

Być może wiele osób uważa, że bycie fotografem nie jest pracą ciężką ani skomplikowaną. W końcu w dzisiejszych czasach niemalże każdy wie, w jaki sposób zrobić zdjęcie telefonem. Stało się to tak proste i niewymagające dodatkowego sprzętu, że fotografujemy wszystko i w dużej ilości. Niestety, rzadko kiedy ma to cokolwiek wspólnego z profesjonalną fotografią. Tymczasem, jest to szeroka dziedzina o wielu możliwych specjalizacjach. Niektórzy wręcz uwielbiają fotografię reportażową. Inni najchętniej skupiliby się na fotografowaniu produktów. Całkiem inne podejście ma fotograf okolicznościowy, którego można wynająć przy okazji ślubu oraz wesela. 

Fotografia – hobby, które można kultywować na wiele sposobów

 

Wcale nie jest trudno rozpocząć swoją przygodę z fotografią. Wystarczy aparat w telefonie, chociaż o wiele lepszym rozwiązaniem byłby osobny, bardziej profesjonalny aparat fotograficzny. Robienie zdjęć hobbystyczne na początku nie musi być ukierunkowane tematycznie – można fotografować wszystko po to, aby znaleźć tę dziedzinę fotografii, która interesuje nas najbardziej. Dla wielu początkujących osób wyzwaniem jest robienie zdjęć na ulicy w nurcie fotografii reportażowej. Jest to jednak na tyle ciekawe, że warto jeździć na różnego rodzaju eventy i uwieczniać je na zdjęciach. Jeszcze inni będą lubili fotografować przyrodę w przybliżeniu makro i ta dziedzina również jest czymś ciekawym. 

Pasja fotografowania to także ciągłe poszerzanie swojej wiedzy. Wystarczy jedna wizyta w bibliotece oraz podręcznik o podstawach fotografii. Dobrze byłoby wiedzieć, jak fotografować portrety, jak kadrować zdjęcia, jak dobierać do nich tło. Już na starcie przyda się nam wiedza o tak podstawowych kwestiach jak ustawienia przysłony, zastosowanie lampy błyskowej czy filtrów. Im więcej tej wiedzy będziemy posiadać, z czasem nasze zdjęcia mają szansę być coraz lepsze technicznie. Warto też zerknąć do poradnika https://endomondo.pl/jak-robic-zdjecia-produktow-podstawy-fotografii-produktowej/

Drogi sprzęt i obróbka cyfrowa kontra kreatywność 

Przeglądając co roku nagrodzone prace w World Press Photo z jednej strony są propozycje zachwycające swoją techniką, ale najczęściej uznanie znajdują zdjęcia kreatywne, ciekawe, kontrowersyjne, robione z pomysłem. I tutaj pojawia się pewien dysonans, który często dopada fotografa – amatora: czy inwestować w drogi sprzęt oraz kursy Photoshopa, czy fotografować po prostu, kładąc nacisk na kreatywność? Tak naprawdę fotografia to pasja, w której obie te rzeczy najlepiej, aby szły ze sobą w parze. Są dziedziny, w których dobre jakościowo zdjęcia będą czymś obowiązkowym, a w mniejszym stopniu nacisk będzie położony na technikę – tak jest w przypadku fotografii produktowej. Zupełnie inaczej jest w reportażu czy w przypadku portretów, gdzie sposób prezentacji ma ogromne znaczenie. Jednakże nawet najbardziej pomysłowe zdjęcie nieodpowiednio wyostrzone nie będzie przyjemne w odbiorze i raczej nie spotka się z uznaniem. 

Fotografia – pasja, która może przerodzić się w zawód 

Zawód fotograf – czy warto brać w ogóle pod uwagę, że nasze zainteresowania po godzinach kiedyś pozwolą nam na zajęcie się tym tematem zawodowo? Jak najbardziej, zazwyczaj jednak trzeba się liczyć z tym, że trzeba będzie mieć już solidnie wypracowany warsztat, a także wysokiej jakości sprzęt fotograficzny. Żeby zostać fotografem nie trzeba mieć ukończonego żadnego konkretnego kierunku studiów. Jest to zawód dostępny dla każdego. Dodatkowo trzeba mieć też świadomość, że praca fotografa to także godziny spędzane przed komputerem na obróbce cyfrowej zdjęć, a tutaj obsługa programów graficznych w stopniu zaawansowanym na pewno będzie wymagana. W przypadku prowadzenia studia fotograficznego potrzebny będzie też dodatkowy sprzęt do wykonywania zdjęć oraz profesjonalna drukarka. 

Profesjonalny fotograf na pewno znajdzie zatrudnienie przy ślubach, weselach, chrzcinach czy jubileuszach. Coraz popularniejsza jest także fotografia produktowa – tego rodzaju zdjęcia są potrzebne na stronach internetowych oraz w sklepach online. Jest więc wiele możliwych ścieżek rozwoju, ale podstawą zawsze jest odpowiedni warsztat i kreatywność.