pokój dziecięcy

Dekoracja pokoju dziecięcego to wyzwanie dla wielu rodziców. Projektowane pomieszczenie musi być przytulne i zaciszne, powinno dawać poczucie bezpieczeństwa, a także tworzyć radosny charakter wnętrza. Należy pamiętać o uniwersalności zastosowanych w aranżacji ozdób oraz o drobnych akcentach kolorystycznych, które będzie można zmienić wraz ze starszym wiekiem syna czy córki. Wykonując przestrzeń dla ukochanej pociechy, każdy rodzic zastanawia się, jak estetycznie i tanio ozdobić pokój dziecięcy. Dostępnych jest wiele praktycznych oraz stylowych rozwiązań, które nie obciążą domowego budżetu, a pozwolą na stworzenie niepowtarzalnego, olśniewającego założenia.

Jak samemu ozdobić pokój dziecka? 

Kupując dekorację do pokoju dziecięcego, warto zwrócić uwagę nie tylko na meble i liczne akcesoria, ale również na gustowne rozwiązania ścienne. Każdy z wybranych przedmiotów musi współgrać z innymi zastosowanymi elementami, tak aby tworzyć spójną całość. Właśnie dlatego podejmując decyzję o zmianach w pokoju pociechy, należy zadbać o nową kolorystykę, charakter i styl projektowanego wnętrza. Pierwsze zmiany powinny zostać zapoczątkowane poprzez zdobienie pionowych powierzchni. Odgrywają one niezwykle ważną rolę, jaką jest tworzenie odpowiedniego wydźwięku kompozycji wpływającego na nastrój panujący w pomieszczeniu. Nadana barwa i wygląd ścian wyznacza główne założenia aranżacji.

Następnym krokiem jest zadbanie o najważniejsze elementy wyposażenia, takie jak delikatne ozdoby, tkaniny czy dodatkowe oświetlenie. Rozwiązania te oddziałują na percepcję przestrzeni i jej przewodnią stylistykę. Ich dobór powinien być uwarunkowany upodobaniami domowników, a także praktycznością i możliwością użytkowania przez wiele lat. Tak zaplanowane działania pozwolą na stworzenie wyjątkowej koncepcji, w której każdy element ma swoją funkcję. Jednak jakie dekoracje dobrać, aby w prawidłowy sposób ozdobić pokój dziecięcy? 

Aranżacja ścian 

Kolorystyka ścian powinna być delikatna oraz elegancka, tak aby wszystkie meble czy dekoracje komponowały się z ich wyglądem. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie tapet ściennych. Dzięki różnorodności wzorów sprawdzą się one w każdym wnętrzu. Ich motyw przewodni może wyznaczać stylistykę utrzymaną w pokoju dziecięcym lub stanowić wyrazisty akcent na tle pozostałych elementów. Inną, unikatową opcją jest zamocowanie sztukaterii w postaci dekoracji, takich jak listwy Orac Decor. Są to subtelne ozdoby, które wprowadzają harmonijny i spokojny nastrój do każdego pomieszczenia. Ich główną zaletą jest to, iż optycznie powiększają przestrzeń. Sztukaterię można zamontować przy podłodze, suficie lub na wybranej wysokości ściany. Ornament na listwach można dostosować według własnych preferencji, nadając wnętrzu renesansowego lub barokowego stylu. Jest to ciekawa dekoracja, zarówno do pokoju chłopca, jak i dziewczynki, która w elegancki sposób podkreśla pionowe powierzchnie. 

Gustowne dodatki

Wybierając ozdoby do pokoju dziecka, warto pamiętać o pluszowych misiach i tematycznych poduszkach. Posłużą one nie tylko do zabawy, ale również dadzą poczucie bezpieczeństwa. Liczne, urocze pluszaki ocieplą wnętrze, sprawiając wrażenie przytulności i rodzinnej atmosfery. Takie samo znaczenie mają tkaniny w postaci dywanów i zasłon. Ich barwę można dostosować do kolorystyki dominującej w pomieszczeniu. Należy także wziąć pod uwagę rodzaj materiału, z którego wykonano dodatki, ponieważ wyznacza on ich trwałość i odporność na zabrudzenia.

Niezwykle ważne jest dodatkowe oświetlenie. Lampki nocne, kurtyny świetlne czy wiszące ozdoby rozjaśnią pokój oraz nadadzą mu niesamowitego klimatu. Doskonałym wyborem do pokoju dziecięcego jest żółte światło, gdyż nie razi i drażni ono swoją intensywnością. Każda z tych dekoracji jest uniwersalna i posłuży przez wiele lat. Decydując się na te rozwiązania pytanie, jak ozdobić pokój dziecka, nie sprawi już żadnego problemu. Są to uniwersalne i tanie sposoby na urozmaicenie wnętrza, które przypadną do gustu wszystkim rodzicom oraz ich pociechom.