laptop

Laptopy stały się niezbędnymi przedmiotami do telepracy i studiowania, dlatego ich konserwacja powinna być priorytetem dla każdego użytkownika. Posiadanie czystego, a zarazem funkcjonalnego wyświetlacza jest niezbędne do efektywnego korzystania z komputera, dlatego jeśli nie wiesz czym, lub jak czyścić ekran laptopa, poniżej przedstawiamy wszystkie informacje, które będą Ci potrzebne.

Podstawowe materiały do czyszczenia ekranu laptopa

Aby nauczyć, jak czyścić monitor laptopa, musisz posiadać niezbędne materiały. Pierwszą rzeczą, w którą powinieneś się zaopatrzyć, są ściereczki z mikrofibry. Powszechnie używa się ich do mycia obiektywów i ekranów.

Następnie ważną rzeczą jest zaopatrzenie się w alkohol izopropylowy, czyli propanol o stężeniu 90% lub 75%, aby nie uszkodzić ekranu. Etanol, a więc alkohol używany do leczenia ran, jest bardzo żrący dla wyświetlaczy LCD, więc nie zaleca się korzystania z tej opcji. W specjalistycznych sklepach można znaleźć w sprzedaży specjalne płyny do czyszczenia ekranu, które mają własne instrukcje użycia.

Zalecamy, aby zawsze używać suchej ściereczki z mikrofibry do laptopów takich jak HP Elitebook 840 G3, a jedynie w przypadku trudnych plam zwilżyć ją 75% alkoholem izopropylowym. Jeśli chodzi o czyszczenie lub dezynfekcję innych powierzchni komputera, można użyć chusteczek nawilżanych tym samym środkiem.

Jak najlepiej czyścić ekran laptopa krok po kroku?

Przed rozpoczęciem czyszczenia ekranu musisz ocenić rodzaj zabrudzenia, które chcesz usunąć. Podobny schemat stosuje się, jeśli zastanawiasz się, jak czyścić ekran dotykowy laptopa.

W przypadku kurzu lub zabrudzeń powierzchniowych:

  1. Za pomocą ściereczki z mikrofibry i bez wywierania zbyt dużej siły przetrzyj cały ekran. Powinno się to odbywać tylko w jednym kierunku oraz bez pocierania w konkretnym miejscu.
  2. Jeśli kurz jest przyklejony, nanieś kilka kropel alkoholu izopropylowego na ściereczkę – nigdy nie bezpośrednio na ekran – i przetrzyj obszar. Rób to tylko w jednym kierunku i bez zbyt mocnego pocierania powierzchni, ponieważ mogłoby to nieodwracalnie uszkodzić ekran lub spowodować przebarwienia.
  3. Po użyciu wilgotnej ściereczki natychmiast wysusz ekran.

W przypadku plam z żywności lub płynów:

  1. Nanieś alkohol na ściereczkę z mikrofibry, pozostawiając ją wilgotną, ale nie mokrą.
  2. Delikatnie przetrzyj wilgotny ekran ściereczką, również tylko w jednym kierunku, nie pocierając zbyt mocno.
  3. W przypadku kropel natychmiast wysusz i usuń nadmiar wilgoci suchą ściereczką z mikrofibry.

W przypadku oleju lub innych plam:

  1. Nanieś 75% alkohol izopropylowy na ściereczkę z mikrofibry, aż będzie wilgotna.
  2. Pocieraj brudne miejsce bez użycia zbyt dużej siły.
  3. Sprawdź, czy plama znika, czy nie, dzięki czemu będziesz mógł kontrolować siłę nacisku na ściereczkę.
  4. Po przetarciu wilgotną szmatką natychmiast wysusz ekran.

Porady dotyczące jeszcze lepszego czyszczenia

Teraz gdy już wiesz, czym czyścić ekran laptopa, możesz zastosować się do poniższych wskazówek, aby mycie było jeszcze bardziej efektywne. Zawsze wyłączaj notebooka i odłączaj go od wszystkich źródeł zasilania, zanim zaczniesz pielęgnację. Spróbuj przetestować roztwór alkoholu na rogu ekranu, jeśli musisz go użyć i wybieraj ściereczki z mikrofibry zamiast ręczników papierowych lub podobnych.