hosting

Jeśli chcesz stworzyć swoją stronę internetową, jednym z pierwszych kroków, który musisz zrobić, jest wybór odpowiedniego hostingu. Decydując się na wybór usług hostingowych, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich koszt oraz jakość. Ile kosztuje hosting? Wszystko zależy od jego rodzaju i oczywiście od firmy, w której zdecydujemy się go wykupić.

Hosting ile kosztuje?

Ceny hostingu są bardzo zróżnicowane. Zależą one przede wszystkim od tego, na jaki rodzaj hostingu chcemy się zdecydować. Poniżej przedstawiamy najczęściej spotykane rodzaje hostingu.

  1. Hosting współdzielony – jest to najtańszy rodzaj hostingu, który polega na dzieleniu się zasobami serwera z innymi użytkownikami. Koszt takiego hostingu w Polsce wynosi od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie.
  2. VPS – to już nieco droższa opcja, ale zapewnia większą wydajność i większą niezależność od innych użytkowników serwera. Koszt takiego hostingu to około 50-200 złotych miesięcznie.
  3. Serwer dedykowany – to opcja dla najbardziej wymagających użytkowników, którzy potrzebują dużych zasobów serwera oraz pełnej kontroli nad nim. Koszt takiego hostingu w Polsce to od kilkuset do kilku tysięcy złotych miesięcznie.

Inne czynniki wpływające na to ile kosztuje hosting strony

Istnieje wiele czynników, które wpływają na koszt hostingu oprócz jego rodzaju. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

  • ilość miejsca dyskowego – im więcej miejsca dyskowego potrzebujesz, tym wyższy koszt hostingu. Najlepiej wybrać hosting, który wraz z rozwojem strony, pozwala na rozbudowę serwera,
  • ruch na stronie – co prawda wiele firm informuje w swojej ofercie, że transfer jest nielimitowany, warto dopytać, ponieważ nie jest to standardem,
  • poziom zabezpieczeń – jeśli potrzebujesz wyższego poziomu zabezpieczeń, np. certyfikatu SSL, to koszt hostingu będzie wyższy, ale większość dobrych hostingów dostarcza również darmowe rozwiązania,
  • obsługa techniczna – wybierając usługi z wyższym poziomem obsługi technicznej, tzw. premium, musisz się liczyć z wyższym kosztem,
  • lokalizacja serwera – wybór lokalizacji serwera również wpływa na koszt hostingu. Hosting zlokalizowany w Polsce będzie tańszy niż ten zlokalizowany za granicą,
  • okres umowy – zwykle im dłuższy okres umowy, tym niższy koszt miesięczny usługi, standardem stało się przyznawanie dwóch miesięcy gratis przy płatności rocznej.

Ile kosztuje hosting? Czy to jedyne pytanie, które trzeba sobie zadać?

Jak widać, ceny hostingu są bardzo zróżnicowane i zależą od wybranego pakietu oraz dostawcy usług hostingowych. Wybierając hosting, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego cenę, ale także na jakość świadczonych usług oraz opinie innych użytkowników. Nie warto oszczędzać na hostingu, ponieważ niska jakość usług może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie Twojej strony internetowej.

Podsumowanie

Na to, ile kosztuje hosting, wpływa jak widać wiele czynników, w tym rodzaj hostingu, ilość miejsca dyskowego, ruchu na stronie, poziomu zabezpieczeń, obsługi technicznej, lokalizacji serwera oraz okresu umowy. Przed wyborem hostingu warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i porównać oferty różnych dostawców, aby wybrać najlepszą opcję, która będzie odpowiednia zarówno pod kątem jakości, jak i ceny.