samochód

Myślisz o zakupie własnego auta, ale z drugiej strony masz wątpliwości, czy będzie to opłacalne? Pamiętaj, że oprócz ceny samego pojazdu, dodatkowe koszty to: ubezpieczenie, miejsce postojowe, paliwo oraz okresowe przeglądy i naprawy. Korzystasz z auta jedynie sporadycznie? Potrzebujesz pojazdu jedynie na kilkanaście minut od czasu do czasu? W takim razie rozważ wynajem samochodu na minuty! 

Wypożyczalnia samochodów w Poznaniu bez kaucji 

Czym jest car sharing? Jest to znany na Zachodzie sposób na sprawne poruszanie się po mieście. Wypożyczalnia lub inny tego typu podmiot udostępnia flotę specjalnie oznakowanych pojazdów. Są one dostępne na parkingu bazowym danego podmiotu oraz w miejscach, gdzie pozostawili je poprzedni użytkownicy. Obecnie możliwość wypożyczenia samochodu na minuty jest możliwa w większych miastach Polski. Idea tego pomysłu polega na korzystaniu z auta do poruszania się przez krótki czas po terenie konkretnego miasta.

Auta na minuty są swego rodzaju konkurencją dla tradycyjnych taksówek oraz przewoźników typu Uber czy Bolt. Pozwalają jednak na dużo większą swobodę poruszania się: możesz zatrzymać się po drodze obok ulubionego sklepu lub zmienić trasę tak, aby po drodze załatwić jeszcze inne sprawy. Nie musisz wzywać kolejnej taksówki, aby wrócić np. od lekarza do domu – możesz wykorzystać ten sam pojazd. Jeżeli potrzebujesz auta na kilka dni, udaj się do wypożyczalni aut, gdzie często możliwe jest wypożyczenie pojazdu bez kaucji. Niekiedy opcja ta może być jednak dostępna dla wybranej grupy, np. osób z konkretnym stażem posiadania prawa jazdy. 

Wypożyczenie samochodu na minuty – jak to działa? 

W celu skorzystania z wynajmu pojazdów na minuty można zainstalować dedykowaną aplikację. Za jej pomocą zlokalizujesz dostępne w Twojej okolicy pojazdy. Możesz wybrać zarówno niewielką auto osobowe, jak i nieco większe, które przyda się np. na zakupy w markecie budowlanym. Na odnalezienie samochodu masz około 15 minut od momentu kliknięcia w celu rezerwacji konkretnego auta. Po dotarciu do auta należy sprawdzić stan pojazdu oraz czystość wnętrza. Wszelkie nieprawidłowości należy zgłosić bezpośrednio właścicielowi floty pojazdów. Auto otwiera się za pomocą aplikacji, a kluczyki zwyczajowo znajdują się w schowku. Zazwyczaj pierwsze 2 lub 3 minuty są darmowe, aby kierowca mógł przygotować się do jazdy, np. ustawić fotel i lusterka. 

Za co płacisz, wypożyczając auto na minuty? Za czas, na jaki potrzebujesz auta oraz za ilość przejechanych kilometrów. Dodatkową opłatą jest pobierana za postój, np. w celu pójścia do lekarza czy na zakupy. Paliwo zapewnia podmiot, od którego wypożyczasz pojazd. Po zakończeniu jazdy, auto możesz zaparkować w dowolnym miejscu, o ile zgodnie z przepisami ruchu drogowego parkowanie jest tam dozwolone. W przypadku naruszenia przepisów możesz zapłacić mandat z własnej kieszeni. 

Wynajem aut na minuty – dla kogo? 

Wynajem pojazdów na minuty jest dedykowany dla każdej osoby, której nie opłaca się posiadanie własnego pojazdu. Niemniej przejażdżka takim autem to także okazja to przetestowania konkretnego modelu lub marki samochodu przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie. Podczas takiej przejażdżki przekonasz się, czy dany typ pojazdu spełnia Twoje oczekiwania. 

Kiedy raczej nie opłaca się zakup własnego pojazdu?

  • Gdy nie jeździsz regularne, np. do pracy lub z dziećmi do szkoły/przedszkola. 
  • Gdy potrzebujesz auta jedynie na cotygodniowe większe zakupy. 
  • Gdy z auta korzystasz jedynie w sytuacji awaryjnej. 
  • Gdy potrzebujesz auta od czasu do czasu, np. w momencie remontu mieszkania lub domu. 

Auto na minuty nie będzie dobrym rozwiązaniem dla mieszkańców dzielnic podmiejskich. Konieczność pokonania kilku lub kilkunastu kilometrów, często z ościennej miejscowości sprawia, że bardziej opłaca się zakup auta na własność lub leasing dla osób prywatnych.  

Co w przypadku kolizji lub wypadku z udziałem wypożyczonego auta? Ta kwestia jest zazwyczaj dokładnie opisana w regulaminie konkretnego podmiotu. Niemniej wypadek lub nawet niegroźna stłuczka, to ogromny stres, dlatego warto wówczas zadzwonić bezpośrednio do firmy zarządzającej flotą pojazdów. Pracownicy udzielą niezbędnych informacji oraz doradzą, co należy dalej zrobić.