chirurg

Praca w szpitalu wiąże się z noszeniem odzieży ochronnej. Jednym z jej elementów jest czepek medyczny. W szpitalu niezwykle ważna jest właściwa higiena pracy. Dlatego czepek i pozostała odzież ochronna musi zabezpieczać zarówno personel, jak i pacjentów przed różnego rodzaju infekcjami. Dziś dostępne są różne rodzaje czepków medycznych. Dostępne są również w różnych kolorach i wzorach. Zatem jaki model czepka wybrać?

Kto musi nosić czepek medyczny?

Czepki ochronne obowiązkowo zakładać muszą chirurdzy, instrumentariuszki oraz inne osoby z personelu medycznego. Mowa tu o wszystkich osobach, które uczestniczą w zabiegach medycznych. Dodatkowo czepek powinien być założony, jeśli występuje znaczne ryzyko zakażenia się groźnymi drobnoustrojami. Oczywiście czepki medyczne wykorzystywane są nie tylko w samych szpitalach. Często zakładają je także choćby lekarze stomatolodzy. Ich zakładanie zalecane jest wszędzie tam, gdzie zachowane muszą być rygorystyczne standardy sanitarne.

Czepki medyczne kolorowe – czy to dobry wybór?

Jak wspomniano, na rynku dostępne są różne rodzaje czepków medycznych. Różnią się od siebie m.in. wzorami i kolorami. Dlatego dziś czepek może pełnić nie tylko funkcję ochronną, ale i estetyczną. Każdy w końcu chce wyglądać w pracy dobrze, także w szpitalu. Ważne jest w tym także to, aby osoba nosząca czepek czuła się w nim komfortowo. Dlatego przy jego wyborze istotny jest nie tylko jego rozmiar i materiał wykonania, ale i wygląd. Poza tym personel medyczny w kolorowych czepkach może także pozytywnie wpływać na samopoczucie pacjentów. Nieco więcej koloru w szpitalu zawsze dodaje otuchy. Co ważne, fakt, że czepki medyczne mogą być kolorowe, wykorzystać można także do praktycznego celu. Mowa tu o tym, że dla danego oddziału szpitala wybrać można konkrety kolor czepka. Dzięki temu zawsze będzie wiadomo, na jakim oddziale pracuje dany pracownik medyczny.

Jakie wyróżnia się rodzaje czepków medycznych?

Rynek odzieży medycznej oferuje kilka rodzajów czepków. Każdy z nich dobrać można do konkretnej czynności. Przykładowo do zabiegów operacyjnych zawsze zakładane są czepki medyczne jednorazowe. Te podzielić można dodatkowo na trzy rodzaje. Czepki jednorazowe medyczne występują w takich fasonach, jak berek, furażerka oraz hełm. Nakrycia typu beret stosowane są zarówno przez personel medyczny, jak i pacjentów. Ten model skutecznie zapobiega przedostawania się do otoczenia włosów, potu czy naskórka. Czepki typu furażerka cechują się dużą wygodą. Ich zaletą jest to, że można je łatwo dopasować do rozmiaru głowy, dlatego często stosowane są w przypadku wielogodzinnych zabiegów. Wybierając furażerki, najlepiej jest postawić na te, wykonane z wiskozy lub włókniny polipropylenowej. Są to materiały bezpieczne dla alergików. Ten rodzaj czepków najczęściej wiązany jest na troki. Furażerki to także czepki medyczne wywijane. Jeśli chodzi o model typu hełm, to te używane są stosunkowo rzadko. Ich zaletą jest to, że zapobiegają one nadmiernej potliwości.

Jaki czepek medyczny o osoby z długimi włosami?

Jeśli ktoś posiada krótkie włosy, to nie powinien mieć żadnych problemów z dopasowanie czepka. Inaczej jest w przypadku osób z długimi włosami. Mają one często problem z szybkim założeniem i zdjęciem czepka medycznego. Dlatego osobom z długimi włosami zaleca się czepki medyczne z gumką. Nie trzeba ich wiązać, co znacznie ułatwia ich użytkowanie. Dobrze sprawdzić się tu czepek typu beret z gumką. Jest bezpieczny, wygodny i łatwo się go zakłada.

Jak zatem widać, wybór czepków medycznych jest bardzo szeroki. Przy wyborze tego konkretnego najlepiej jest się kierować rodzajem wykonywanej pracy. Drugie istotne kryterium to materiał, z którego czepek jest wykonany. Powinien on zapewniać zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort noszenia. Przede wszystkim jednak musi odpowiadać indywidualnym potrzebom i oczekiwaniom. Dzięki temu nosząc go, z pewnością każdy będzie czuł się po prostu dobrze. Przy długiej i wyczerpującej pracy jest to bardzo ważne.