Tekturowe pudełka i kartony są dziś nieodzownym elementem naszej codzienności. Wykorzystuje je wiele branż, głównie handel internetowy, gdzie wszystkie produkty są wysyłane drogą pocztową, dlatego wymagają odpowiedniego przygotowania przed wysyłką. Najpowszechniejszym rodzajem opakowań służących do tego celu są pudełka fasonowe. Czym różnią się one od standardowych pudełek i gdzie są używane?

Co to jest pudełko fasonowe?

Pudełko typu fasonowego to nic innego jak karton pocztowy złożony w odpowiedni sposób. Do jego wykonania potrzebne jest jednak zastosowanie specjalnej maszyny o nazwie wykrojnik, która umożliwia wykonanie dowolnego rozmiaru i fasonu pudełka, stąd ich nazwa. Pudełka tego rodzaju można dzięki temu wykonywać również pod indywidualne zamówienia klienta. Różnorodność wymiarów, jakie można uzyskać za pomocą wykrojnika, pozwala na wytworzenie pudełka dopasowanego niemal do każdego rodzaju produktu. Dzięki temu nadają się one niezawodnie do pakowania rozmaitych artykułów. Posiadają one skrzydełka oraz klapki, co umożliwia ich precyzyjne złożenie i zamknięcie bez konieczności klejenia.

Większość sprzedawców korzysta z gotowych opakowań w postaci pudełek fasonowych, których oferta jest wyjątkowo zróżnicowana. Kartony tego rodzaju wyróżnia prosta i uniwersalna konstrukcja. Przede wszystkim stanowią one gwarancję bezpieczeństwa dla pakowanych produktów. Ich wielowarstwowe ścianki boczne sprawiają, że są to opakowania odporne na wstrząsy czy potencjalne uszkodzenia mechaniczne wynikłe podczas transportu. Istotną zaletą pudełek fasonowych jest ich ekologiczny wymiar, ponieważ mogą być one używane wielokrotnie, co ma także przełożenie na oszczędność kosztów.

Do czego służą pudełka fasonowe?

Pudełka fasonowe służą do transportowania różnorodnych artykułów, przede wszystkim: książek, odzieży, elektroniki, akcesoriów domowych, kosmetyków, biżuterii, ceramiki czy biżuterii. Ich wykonanie z falistego kartonu oraz zabezpieczające klapki mają chronić przedmioty w środku przed ewentualnym zniszczeniem. Dodatkowo jest to poręczny sposób zarówno dla sprzedawcy, jak i kupującego na zapakowanie i dostarczenie konkretnego towaru. Kartonowe pudełka fasonowe są także wykonane z materiałów dopuszczonych do kontaktu z żywnością, dlatego z tym typem opakowań z pewnością miałeś styczność, zamawiając na przykład pizzę lub tort. Poza wysyłką towarów pudełka fasonowe na wymiar są stosowane na szeroką skalę do przechowywania i magazynowania różnego rodzaju produktów, głównie o mniejszych i średnich gabarytach.

Pudełka fasonowe – rodzaje

Standardowo pudełka fasonowe są dostępne w brązowym kolorze. Na zamówienie wykonywane są także w innych kolorach, na przykład bardziej eleganckie w kolorze białym. Kartony fasonowe mogą posiadać także okienko, wtedy służą idealnie jako opakowanie prezentowe. W takiej formie można spotkać je także przy sprzedawaniu żywności. Pudełka z klejonym paskiem to kolejna odmiana opakowań fasonowych, których używa się do pakowania i transportu książek, płyt czy zdjęć. Samoprzylepny pasek umożliwia ich sprawne otworzenie bez ryzyka uszkodzenia zawartości. Wielu sprzedawców decyduje się także na wykorzystanie pudełek fasonowych w celach marketingowych. Wówczas pudełka posiadają dodatkowy nadruk w postaci logo lub grafiki tworzonej na zamówienie, dzięki czemu służą za mobilną reklamę danej firmy czy też oferowanych usług.

Pudełko fasonowe – liczy się jakość

Podsumowując, dobrej jakości pudełka fasonowe powinny być przede wszystkim bezpieczne, czyli odporne na czynniki mechaniczne czy atmosferyczne w czasie ich wysyłki i transportu. Ważne, żeby można było je łatwo i wygodnie otwierać, co usprawnia pakowanie do nich produktów. Najlepiej, żeby ich rozmiar oraz wykonanie było dopasowane ściśle do zawartości – im mniejszy przedmiot, tym mniejsze powinno być pudełko, a jeśli jest to kruchy towar, ścianki pudełka powinny być także odpowiednio wzmocnione. Dla klientów ważny jest także aspekt wizualny, dlatego warto wybierać estetycznie wyglądające pudełka.