palisada

Palisady ogrodowe, a zwłaszcza palisady z granitu, to akcesoria o szerokim zastosowaniu – mogą służyć do wytyczania rabatek lub miejsca na grilla, a także wykończenia i wzmocnienia alejek. Pełnią zarówno funkcję dekoracyjną, jak i praktyczną, pozwalając w estetyczny sposób uporządkować ogrodową przestrzeń, a przy tym chronić rośliny podczas koszenia trawnika.

Dlaczego palisady granitowe to świetna opcja?

Stworzenie ogrodu, w którym będziemy z przyjemnością spędzać czas, to nie tylko posadzenie ulubionych roślin i ich regularna pielęgnacja. Aby ogród rzeczywiście cieszył oczy i był funkcjonalny, powinien mieć uporządkowaną przestrzeń. Prostym sposobem na osiągnięcie tego są właśnie palisady granitowe. Dają możliwość estetycznego zagospodarowania przestrzeni, a przy tym zapobiegają narastaniu trawnika na ścieżkę i ułatwiają wiele zabiegów pielęgnacyjnych. Co więcej, palisady z granitu pełnią funkcję dekoracyjną – materiał ten przykuwa wzrok swoim eleganckim, minimalistycznym i nowoczesnym wyglądem.

Co wybrać – palisady z granitu, drewna czy plastiku?

Wśród palisad wykonanych z różnego rodzaju materiałów największym uznaniem cieszą się palisady z granitu ze względu na ich wysoce korzystne właściwości. Granit jest twardym kamieniem, który odznacza się świetną wytrzymałością na wysokie temperatury i niekorzystne warunki atmosferyczne, jest mrozoodporny, a ponadto wykazuje dużą odporność na wilgoć, zarysowania oraz ścieranie. Z racji na tak korzystne zalety palisada ogrodowa granitowa doskonale sprawdzi się w każdym ogrodzie i będzie pełniła swoją funkcję przez wiele lat, nie tracąc na estetyce. Wykorzystanie palisad stworzonych z tego materiału pozwala ponadto podkreślić architekturę i stworzyć z nią spójną całość.

W jaki sposób wykorzystać palisadę ogrodową granitową?

Palisady granitowe można wykorzystać na różne sposoby – pojedyncza palisada jest niewielka, dlatego z łatwością możemy tworzyć z nich nieregularne kształty. Oprócz wspomnianych wcześniej zastosowań można je wykorzystać do wyznaczania stopni zewnętrznych schodów, nadając im oryginalny, nowoczesny wygląd, a także wykonać ozdobne murki. Palisady z granitu występują w różnych kształtach i wymiarach, dzięki czemu możliwości są w zasadzie nieograniczone.

Jak zamontować palisadę ogrodową granitową?

Montaż palisady granitowej nie jest wymagający, jednak aby cieszyć się pełnią jej funkcjonalności i piękną estetyką, warto pamiętać o kilku ważnych sprawach. Przede wszystkim wszelkie prace powinniśmy wykonywać przy użyciu poziomicy, która zagwarantuje nam estetyczny efekt. W pierwszym kroku należy przygotować wykopy o głębokości odpowiadającej jednej trzeciej wysokości palisady z granitu. W celu stabilizacji najpierw tworzymy warstwę żwiru, a na niej umieszczamy podsypkę przygotowaną z piasku zmieszanego z cementem. Natomiast w przypadku gdy palisady granitowe mają wyznaczać granice chodnika lub drogi, w wykopach należy umieścić warstwę betonu, której grubość powinna wynosić około 10 centymetrów. Po ustawieniu palisad kolejnym krokiem jest ich ustabilizowanie, które polega na rozprowadzeniu ziemi w przestrzeniach między nimi a gruntem. Pamiętajmy, że w przypadku wątpliwości dotyczących projektowania i wykonania aranżacji z wykorzystaniem palisady ogrodowej granitowej warto skontaktować się ze specjalistą z tego zakresu. Może się bowiem zdarzyć tak, że popełnione błędy wpłyną nie tylko na estetykę, ale również na trwałość konstrukcji.

Palisady granitowe – ceny

Jeśli chodzi o palisady granitowe, ceny są wyższe niż w przypadku ich plastikowych czy drewnianych odpowiedników, jednak wraz z kosztem rośnie również jakość, trwałość, a także estetyka tych praktycznych akcesoriów. Dzięki nim możliwe jest stworzenie nowoczesnej, minimalistycznej i eleganckiej aranżacji, co byłoby niemożliwe do osiągnięcia przy użyciu palisad wykonanych z innych materiałów. Odpowiednie wykonanie konstrukcji zapewni im wieloletnią żywotność przy jednoczesnym zachowaniu pięknego wyglądu, czego nie osiągniemy za pomocą plastikowych czy drewnianych palisad.