oddawanie krwi

Oddanie krwi nie jest czasochłonnym procesem, a wiąże się z wieloma korzyściami dla innych osób. Podjęcie tak ważnej decyzji może przyczynić się do uratowania życia drugiego człowieka, co jest wartością, której nie da się ocenić. Coraz więcej osób decyduje się na zostanie dawcą krwi, jednak przed udaniem się do punktu pobrań, warto uzyskać na temat więcej informacji. Dlaczego warto oddać krew?

Punkt pobrań krwi Poznań – kto może zdecydować się na oddanie krwi?

Wbrew pozorom nie każda osoba może podjąć decyzję o oddaniu krwi. Mimo iż jest to dobry uczynek, mający ogromny wpływ na życie innych ludzi, to, aby możliwe było odwiedzenie punktu pobrań krwi w Poznaniu, należy spełnić kilka istotnych warunków. Przede wszystkim należy znajdować się w przedziale wiekowym pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, ale również trzeba być w pełni zdrowym i nie przyjmować żadnych leków na stałe. Przed oddaniem krwi zostaniesz poddany kwalifikacji laboratoryjnej w celu oznaczenia poziomu HB, a także badaniom lekarskim.

Żeby krew mogła być przekazana dalej, muszą zostać wykonane konkretne badania dotyczące między innymi wirusów żółtaczki B oraz C, ale także wirusa HIV.

Dlaczego warto oddać krew?

Po wykonaniu obowiązkowych badań i wypełnienie kwestionariusza można oddać się w ręce pracowników służby medycznej. Oddanie krwi nie wiąże się z żadnym ryzykiem, a może być ważnym krokiem w stronę uratowania życia drugiej osoby. Już po pierwszym pobraniu dostaniesz informacje na temat swojej grupy krwi, co jest kluczowe i niejednokrotnie może przydać się do kontroli swojego stanu zdrowia.

Krew pobierana jest przy wykorzystaniu jednorazowego sprzętu, dzięki czemu nie musisz obawiać się o higienę, a tym samym swoje zdrowie. Co więcej, podczas każdego oddawania krwi masz wykonywane badania laboratoryjne, a w dniu zabiegu przysługuje Ci zwolnienie ze szkoły bądź pracy. Dostajesz również czekolady, dzięki którym możesz uzupełnić stracone kalorie i wzmocnić się po oddaniu krwi.

Gdzie oddać krew? Punkt pobrań krwi Poznań

Decyzja o honorowym oddaniu krwi jest niezwykle szlachetnym gestem, na który warto się zdecydować. Zabieg powinien zostać przeprowadzony pod nadzorem pracowników służby medycznej, dlatego warto zgłosić się do odpowiedniej placówki. Sam proces nie trwa zbyt długo, ponieważ zazwyczaj szacuje się go na około 10 minut. Jednak warto przygotować się na nieco dłuższy pobyt w punkcie pobrań krwi, ponieważ przed pobraniem, należy dopełnić wszelkich formalności. W trakcie jednej sesji pobiera się aż 450 mililitrów krwi, jednak nie musisz się obawiać, ponieważ nie ma to większego wpływu na Twoje zdrowie, a może uratować życie nawet trzem osobom.

Każda osoba, która podejmie decyzję o oddaniu krwi, zostaje wpisana na listę Honorowych Dawców Krwi, dzięki czemu otrzymuje specjalną legitymację. Co ciekawe, kobiety, które oddały krew w ilości pięciu litrów, otrzymują tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi. W przypadku mężczyzn zostaje on przyznany po oddaniu sześciu litrów czerwonej tkanki.