Według statystyk średnio co piąty uczeń przyznaje się do zażywania marihuany. Jeszcze bardziej alarmujący jest fakt, że niektóre dzieci swój pierwszy kontakt z narkotykiem mają już w wieku 11-13 lat. To właśnie rodzic w tym wypadku powinien pierwszy zauważyć niepokojące oznaki i odpowiednio zareagować. Boisz się, że ten problem może dotyczyć także Ciebie? Dowiedz się jak rozpoznać, czy dziecko pali marihuanę i co możesz z tym zrobić.

Jakie są oznaki zażywania marihuany?

Zwróć uwagę, czy Twoje dziecko jest bardziej ospałe niż zwykle. Może wydawać się zagubione, mieć wahania nastroju lub reagować w sposób nieadekwatny do sytuacji, np. nagle wybuchać śmiechem. Charakterystycznym objawem po spożyciu marihuany są czerwone, przekrwione oczy. W przypadku regularnego zażywania pojawiają się problemy z pamięcią, koncentracją oraz drażliwość. Każdy z tych objawów powinien zwrócić Twoją uwagę. Pamiętaj jednak, że nie dają one 100% pewności. Twoje dziecko fałszywie osądzone o zażywanie narkotyków może zareagować wrogością lub utracić do Ciebie zaufanie. Jeśli jednak masz uzasadnione podejrzenia, dobrze jeśli najpierw je potwierdzisz. Tu pomocny może okazać się test na marihuanę i haszysz.

Jak działają testy wykrywające zażywanie marihuanę?

Testy wykrywające substancje psychoaktywne w organizmie można podzielić na kilka typów. W aptece możesz nabyć głównie testy wykrywające marihuanę w ślinie oraz moczu. Mają one zwykle postać niewielkich plastikowych pasków lub próbników. Naniesienie próbki śliny albo moczu w odpowiednim miejscu sprawia, że po chwili możesz odczytać z nich wynik. Pamiętaj jednak, że takie testy posiadają ograniczenia. Pozostałości marihuany w ślinie można wykryć do 3 dni po spożyciu. W moczu utrzymują się one od 3 do nawet kilkunastu dni przy regularnym zażywaniu. Test na marihuanę i haszysz może w pewnych wypadkach dać wynik fałszywie pozytywny lub fałszywie negatywny. Na przykład kiedy dziecko tylko biernie wdychało dym w towarzystwie osób zażywających marihuanę.

Skutecznością cieszą się także testy wykonywane z włosów. Znajdziesz je w ofercie specjalistycznych laboratoriów. Do ich wykonania wymagana jest jedynie próbka włosów grubości ołówka. Zaletą tego typu testów jest niemalże 100% skuteczność. W zależności od długości włosa, pozwalają wykryć ślady marihuany nawet wiele miesięcy po spożyciu. W dodatku ich wykonanie jest znacznie bardziej dyskretne, ponieważ można przebadać włosy dziecka bez jego wiedzy.

Wiem, że moje dziecko pali marihuanę. Co robić?

Od Twojej reakcji może zależeć to, czy dziecko przyjmie pomoc. Wystrzegaj się wszystkiego, co mogłoby spowodować u niego niepotrzebny stres, lęk lub poczucie winy. Pierwszym etapem powinna być szczera, spokojna rozmowa. Jest ona kluczowa dla zrozumienia problemów dziecka i powodów, dla których zażywa narkotyki. Młodzież często decyduje się zapalić marihuanę, by zyskać akceptację rówieśników. Jednak zdarza się, że jest to sposób ucieczki od problemów, z którymi nie potrafi sobie poradzić. Często są one bardzo poważne, lecz dziecko nie potrafi o nich mówić. Jeżeli przyczyny palenia marihuany okażą się poważne, konieczna może być pomoc specjalisty. Wytłumacz dziecku, że nie jest to powód do wstydu lub strachu. Dobry terapeuta uzależnień znajdzie z nim wspólny język, dotrze do źródła problemu i pomoże się z nim uporać.

W ostatnich latach jesteśmy świadkami rewolucji kulturowej. Niestety obserwujemy także osłabienie więzi rodzinnych, a wśród młodzieży upadek wartości, które dla nas były oczywiste. Nasze dzieci mają innych idoli i inne wzory do naśladowania niż my w ich wieku. Gloryfikowanie zażywania alkoholu oraz narkotyków w filmach czy muzyce staje się coraz powszechniejsze. O marihuanie częściej mówi się jako o nieszkodliwej używce czy nawet lekarstwie. Pamiętaj jednak, że dziecko to wyjątkowo wrażliwy organizm. Jego mózg będzie się intensywnie rozwijał aż do 25 roku życia. W tym czasie bardzo łatwo ten rozwój zaburzyć..