Każdy rodzaj skóry wymaga odpowiednio dobranej pielęgnacji, która wpłynie na poprawę jej stanu i zminimalizuje ryzyko ponawiania się defektów kosmetycznych. Jednym z najbardziej wymagających rodzajów cery jest skóra trądzikowa. Pielęgnacja jej wymaga znajomości składników aktywnych, które będą wpływać na minimalizowanie rozwoju stanów zapalnych i ropnych wyprysków, które nieleczone pozostawiają nieestetyczne blizny oraz przebarwienia. Kosmetyki do cery trądzikowej powinny wyróżniać się działaniem przeciwzapalnym, a także posiadać właściwości nawilżające, dzięki czemu delikatny, podrażniony naskórek będzie w stanie szybciej się regenerować. Jak dbać o cerę trądzikową? Jakie kosmetyki do cery trądzikowej wybrać?

Czym charakteryzuje się cera trądzikowa?

Cera trądzikowa jest jednym z najbardziej problematycznych typów skóry. Charakteryzuje się obecnością licznych krostek, grudek, zaskórników, a także wyprysków zapalnych. Krosty i wypryski zazwyczaj mają czerwony odcień, a ich wnętrze wypełnia płyn surowiczy, powszechnie nazywany ropą. Grudki, które pojawiają się na powierzchni twarzy, zwykle są bolesne w dotyku i często są zlokalizowane w głębokich warstwach skóry.

Dodatkową cechą charakterystyczną cery trądzikowej jest tłusta, lepka warstwa na jej powierzchni, która jest spowodowana nadmiernym wydzielaniem sebum. Nadprodukcja łoju sprawia, że na twarzy pojawiają się idealne warunki do rozwoju bakterii, które finalnie odpowiadają za powstawanie stanów zapalnych, zaskórników oraz krost. Odpowiednia pielęgnacja twarzy trądzikowej i dobranie najlepszych kosmetyków pozwala na szybkie leczenie ropnych wyprysków, czego efektem jest piękna, nawilżona skóra.

Jak dbać o cerę trądzikową? Oczyszczanie twarzy

Jednym z najważniejszych etapów pielęgnacji cery trądzikowej jest codzienne, najlepiej poranne i wieczorne oczyszczanie powierzchni twarzy. Do tego celu warto wybierać łagodne środki myjące. Specjalistyczne, skuteczne żele do mycia cery trądzikowej można znaleźć na stronie greenmadam.pl.

Żel domycia cery trądzikowej powinien wyróżniać się delikatnymi składnikami myjącymi, które posiadają właściwości antybakteryjne. Doskonałym wyborem są kosmetyki Himalaya, które oprócz substancji antybakteryjnych zawierają także pantenol łagodzący zaczerwienione miejsca, a także zmniejszający widoczność wyprysków. Pielęgnacja skóry trądzikowej oparta o delikatne środki myjące jest skuteczna dzięki regulowaniu pracy gruczołów łojowych, czego efektem jest zmniejszenie wydzielania sebum.

Kosmetyki do cery trądzikowej – jakie produkty wybierać?

Kolejnym etapem pielęgnacji skóry trądzikowej powinna być aplikacja punktowych maści lub żeli na miejsce wyprysku. Miejscowe działanie zredukuje przesuszanie się naskórka na powierzchni całej twarzy, a także pozwoli zminimalizować rozwój stanów zapalnych. Dodatkowo produkty do nakładania punktowego na wypryski minimalizują ryzyko pojawienia się przebarwień potrądzikowych lub blizn, których usuwanie jest znacznie trudniejsze.

W pielęgnacji cery trądzikowej ważne jest nawilżanie twarzy. Tłusta powłoka na powierzchni skóry jest efektem nadmiernego wydzielania się sebum, co nie oznacza, że głębokie warstwy nie potrzebują składników, które zatroszczą się o nawilżenie. Cera trądzikowa i jej predyspozycje do zatykania się porów sprawiają, że najlepszym rozwiązaniem jest aplikowanie kremów o lekkiej konsystencji pozbawionej olei roślinnych. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie kosmetyków z niskocząsteczkowym kwasem hialuronowym, który świetnie nawilża, a dodatkowo działa naprawczo na uszkodzone komórki naskórka.

Odpowiednio dobrana pielęgnacja skóry trądzikowej pozwala zminimalizować częstotliwość pojawiania się stanów zapalnych na powierzchni twarzy. Warto pamiętać o stosowaniu lekkich kremów i delikatnych żeli do mycia, które można znaleźć na stronie sklepu Green Madam.