pieniądze

Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że aż 2,7 miliona Polaków oraz przedsiębiorstw działających na polskim rynku jest dłużnikami. Spóźnianie się z terminowym regulowaniem zobowiązań jest niestety powszechne i nie zawsze wynika z braku pieniędzy na spłatę. Często jest to celowe działanie, które ma zniechęcić wierzyciela do dochodzenia należnych mu praw. Jak odzyskać pieniądze od dłużnika? Co zrobić, by działania te były skuteczne i tanie?

Jak odzyskać pieniądze od dłużnika?

W niniejszym artykule zajmiemy się głównie odpowiedzią na pytanie: jak skutecznie odzyskać pieniądze od dłużnika w sposób polubowny. Oczywiście droga sądowa też wchodzi w grę, ale nie zawsze się opłaca, przynajmniej nie od razu – więcej na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu. Na razie jednak skupmy się na metodach polubownych, bo te są nie tylko najtańsze, ale też z reguły przynoszą wymierne rezultaty. Pierwszym działaniem, jakie należy podjąć, jest próba kontaktu z dłużnikiem. Wierzyciel powinien zapytać się, jaka jest przyczyna opóźnienia w płatności oraz w jakim terminie będzie ona uiszczona. Często dłużnicy mają po prostu problemy finansowe – jeśli deklarują szybką spłatę, warto im opuścić i zrezygnować z naliczania odsetek za opóźnienie, przynajmniej na początku. Problem pojawia się dopiero, gdy dłużnik nie chce współpracować, przekroczył uzgodniony termin lub w ogóle nie da się z nim skontaktować.

Co zrobić, gdy dłużnik nie płaci?

Gdy dłużnik nie płaci i nie wyraża chęci współpracy z wierzycielem, należy rozpocząć proces windykacji polubownej. Pierwszym etapem powinna być wysyłka oficjalnego, przedsądowego wezwania do zapłaty. Należy w nim wyszczególnić wysokość długu oraz odsetek za opóźnienie, wyjaśnić, skąd wzięła się należność, a także wyznaczyć konkretny, dzienny termin spłaty. W międzyczasie można kontaktować się z dłużnikiem w celu osiągnięcia porozumienia. Z reguły na tym etapie większość wierzycieli decyduje się na skorzystanie z usług wyspecjalizowanych firm. Profesjonalna windykacja w Warszawie lub innych polskich miastach przejmie na siebie ciężar obowiązków. Z reguły płatność to prowizja od odzyskanej kwoty, dlatego w przypadku braku skuteczności nic nie zapłacisz za usługi, lub będzie to jedynie niewielka opłata. To najskuteczniejszy sposób na to, jak odzyskać pieniądze od dłużnika. Tylko jak działają firmy windykacyjne?

Jak działają firmy windykacyjne?

Każda firma windykacyjna ma odpowiednie procedury, które zwiększają prawdopodobieństwo polubownej spłaty należności. Po pierwsze, wysyłają one listy oraz kontaktują się z dłużnikiem w celu ustalenia warunków spłaty. Jeśli dłużnik wyraża chęć współpracy, z reguły łagodnie podchodzą do jego sytuacji i starają się ustalić warunki, które umożliwią bezbolesne oddanie należności. Często możliwa jest ugoda oraz umorzenie części długu lub odsetek za opóźnienie, a także rozłożenie spłaty na kilka lub nawet kilkanaście rat. Po drugie, dłużnik trafia do Krajowego Rejestru Długów oraz innych baz, co uniemożliwia mu korzystanie z produktów kredytowych i pożyczek do czasu uregulowania należności. Po trzecie, zobowiązanie może zostać wystawione na internetową giełdę długów, gdzie każdy może je zakupić. To dodatkowa motywacja do spłaty. Po czwarte, dłużnik może zostać odwiedzony przez windykatora terenowego. Takiej wizyty obawia się większość dłużników i jest ona niezwykle skutecznym narzędziem przy procesie polubownej windykacji.

Odzyskiwanie długu w procesie sądowym

Wiemy już, na czym polega windykacja polubowna – ale jak odzyskać należność od dłużnika, który nie chce współpracować lub nie odpowiada na próby kontaktu? W takim wypadku jedynym rozwiązaniem jest proces sądowy. Warto zacząć od tzw. e-sądu w Lublinie. To tańsza, uproszczona procedura sądowa, która umożliwia uzyskanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. Jeśli jednak dłużnik postanowi się bronić, niezbędny będzie proces przed sądem rejonowym, co może zająć nawet kilkanaście miesięcy. Dopiero po uzyskaniu tytułu wykonawczego można skierować sprawę do komornika, który ściągnie pieniądze z rachunku lub majątku dłużnika.