proszek do prania

W codziennym harmonogramie zadań do wykonania pranie zajmuje ważną pozycję. W szafie każdego z nas znajdziemy ubrania wyjściowe, do pracy, czy też te, w których chodzimy w domu. Bez względu na to, co zamierzamy włożyć, chcemy, żeby elementy garderoby były zawsze świeże, pachnące oraz w dobrym stanie po wyciągnięciu z pralki. Co lepsze – proszek do prania czy kapsułki dla kondycji ubrań? Przyjrzymy się temu bliżej.

Najlepsze kapsułki do prania – czyli jakie?

Zwolennicy kapsułek do prania powiedzą w pierwszej kolejności o ich wygodzie – żeby ubranie było czyste, wystarczy wrzucić ten niewielki przedmiot do bębna pralki – ot, cała filozofia. Używając kapsułek, nie trzeba również obawiać się, że przesadzimy ze zbyt dużą ilością proszku do prania. Dlatego komfort to czynnik numer jeden, na który składa się popularność tego rozwiązania.

Drugi czynnik to kompleksowość, ponieważ używamy tylko jednego detergentu. Kapsułki do prania dostępne na rynku nie tylko likwidują zabrudzenia i plamy, ale dodają również koloru tkaninom. Kolejne zalety ich użycia to dostosowanie do delikatnych materiałów, a także gwarancja długotrwałej świeżości.

Przeciwnicy stosowania kapsułek do prania powiedzą z kolei, że są drogie. Podobno za jakość się płaci, a mówiąc wprost, na rynku dostępna jest szeroka oferta tego typu produktów w przystępnych cenach. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla własnej pralki, ubrań i kieszeni.

Najlepsze kapsułki do prania

Nie zapominajmy także, że kapsułki do prania to większa wydajność – a więc wyższa liczba prań. Natomiast nie da się jednoznacznie stwierdzić, który produkt jest najlepszy. Dzieje się tak, ponieważ kapsułki dostępne na rynku różnią się między sobą wieloma cechami, w tym składnikami wykorzystanymi do produkcji, zapachem czy działaniem.

Proszek do prania

Aby móc odpowiedzieć, co jest lepsze do prania – kapsułki czy proszek, zajmiemy się teraz drugą stroną dyskusji. Używanie produktu w formie sypkiej to metoda zarówno tradycyjna, jak i tańsza. Szacuje się, że koszt jednego prania (wg raportu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta) waha się w granicach 40-80 groszy w zależności od rodzaju detergentu, który wybieramy.

Pranie przy użyciu proszku to z drugiej strony konieczność używania płynu do płukania, a więc kolejny wydatek. Jednak w opinii większości użytkowników produkt do prania w formie sypkiej to rozwiązanie bardziej ekologiczne, a czasy, w których żyjemy, wymagają od nas troski o planetę w każdym możliwym aspekcie.

Wśród zalet proszku można zaliczyć także jego wielofunkcyjność: można go wykorzystać do prania w pralce lub ręcznego, czyszczenia tapicerki samochodowej czy obicia kanapy. Za to wyraźnym minusem używania tego produktu jest jego dozowanie (podobnie jak w przypadku płynu do płukania). Nie można także zapominać o konieczności czyszczenia komory, do której wsypuje się proszek. Pranie jest zatem bardziej czasochłonne, choć w rzeczywistości wykonuje je pralka. Dlatego powinniśmy zapytać, co lepsze – proszek do prania czy kapsułki.

Co lepsze – kapsułki czy proszek do prania? Salomonowe rozwiązanie

Poznaliśmy już główne zalety i wady obydwu detergentów. Jednak nie zbliżyliśmy się do poznania odpowiedzi na pytanie, co jest lepsze – proszek do prania czy kapsułki. A może jako człowiek nowoczesny powinieneś zaopatrzyć się w obie opcje. Kapsułki to szybkość i wydajność, a także komfort podczas podróży bądź delegacji. Nie można ich oczywiście dotykać wilgotnymi rękoma, ale nie grozi Ci za to rozsypanie ich po walizce czy też torbie podróżnej.

Proszek jest z kolei skuteczniejszy w walce z plamami pojawiającymi się na dziecięcych rzeczach. Co więcej, pozwala na większą liczbę prań. Czyli na jego korzyść przemawia czynnik finansowy.

Zatem, co lepsze – proszek do prania czy kapsułki? Na to pytanie musimy odpowiedzieć indywidualnie. Twoja odpowiedź będzie znacząco różnić się podczas prania w akademiku po dużej imprezie, od odpowiedzi mamy, która znowu na spodniach swoich dzieci widzi wszystkie odcienie tęczy.