Funkcjonalność przestrzeni magazynowych zależna jest od odpowiedniej organizacji ruchu, jak również wytyczenia stref rozładunku i załadunku towarów czy ich składowania. W celu ułatwienia poruszania się pracownikom, jak też zapewnienia bezpieczeństwa w codziennych czynnościach niezbędne staje się odpowiednie oznaczenie poszczególnych miejsc. W tym celu wykorzystuje się między innymi odbojniki, które pełnią funkcję informacyjną oraz ochronną elementów, takich jak filary, maszyny czy podjazdy. Jednak kompleksowe prace, mające na celu stworzenie odpowiednich do pracy warunków, wymagają także zastosowania znaków poziomych.

Dlaczego oznaczenie hali jest istotne?

W przestrzeniach magazynowych każdego dnia dochodzi do ruchu pieszych oraz różnego typu pojazdów, takich jak wózki widłowe. Niezbędna jest odpowiednia organizacja, która zapewni bezpieczeństwo oraz możliwość sprawnego poruszania się pomiędzy sektorami. Z uwagi, iż w tego rodzaju przestrzeniach znajdują się maszyny, takie jak taśmy transportowe ułatwiające załadunek i rozładunek, niezbędne jest zastosowanie oznaczeń, które wytyczać będą przestrzeń, gdzie należy składować materiały i paczki. Malowanie linii staje się czynnością niezbędną. Odpowiednia organizacja ruchu przekłada się na efektywność pracy poszczególnych sektorów.

Malowanie linii na hali – o czy należy pamiętać?

Malowanie linii w magazynie wymaga uprzedniego, odpowiedniego przygotowania powierzchni. Prace czyszczące z użyciem różnego rodzaju sprzętów mają za zadanie usunąć potencjalne zabrudzenia, które mogłyby mieć wpływ na efekt końcowy pracy. Dlatego wykorzystuje się zarówno detergenty, jak również odkurzacze, które skutecznie pozwalają oczyścić powierzchnię hali z kurzu i innego rodzaju zanieczyszczeń. Kolejnym etapem jest sama aplikacja materiału. Istnieją dwie metody na właściwe malowanie linii na hali. Pierwszy wykonywany jest ręcznie. Na uprzednio zabezpieczonej taśmą malarską powierzchni nakładana jest farba. To jednak metoda o wiele bardziej czasochłonna w porównaniu do możliwości wykorzystania specjalnego urządzenia, które służy do malowania linii.

Oznakowanie poziomie – jakie materiały wykorzystać?

Jeśli chodzi o malowanie linii w halach produkcyjnych, czy też innych powierzchniach przemysłowych, wykorzystuje się dwa typy materiałów. Pierwszy to spraye do oznaczania linii na tego typu powierzchniach. Umożliwiają szybką aplikację, a jednocześnie stanowią rozwiązanie ekonomiczne. Drugim materiałem, stosowanym przy okazji tego typu prac, jest system żywic szybkoschnących. Pozwala na kompleksowe malowanie linii na hali w ciągu 24 h.

System żywic szybkoschnących – poszczególne etapy

Niezależnie od wyboru materiału, najważniejszy etap to przygotowanie podłoża. Następnym krokiem, którego celem będzie stworzenie powierzchni o dobrej przyczepności, jest gruntowanie. W tym celu wykorzystuje się szybkoschnący pokład epoksydowy. Jest on uzyskiwany poprzez zmieszanie ze sobą bazy oraz utwardzacza. Oba produkty sprzedawane są proporcjonalnie, co ułatwia ich mieszanie. Tak przygotowany podkład powinien być wykorzystany w ciągu 1 – 2 h. Po tym czasie traci swoje właściwości. Czas schnięcia wynosi 3 h. Następnym etapem pracy jest malowanie linii na magazynie. Tak samo jak podkład, tak też żywicę otrzymuje się z dwóch produktów, które należy dokładnie wymieszać. Całość nakładana jest przy użyciu wałka bądź pędzla, natomiast czas aplikacji wynosi 15 minut.

Samodzielne malowanie hali a profesjonalne usługi

Wykonywanie tego rodzaju czynności dla osób niewprawionych w malowanie oznaczeń poziomych może być problematyczne. Doskonałym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalistów, którzy specjalizują się w tego rodzaju zleceniach. Poprzez doświadczenie, jak również odpowiedni sprzęt w sposób sprawny i rzetelny wywiązują się ze swoje zadania, podczas gdy powierzchnia zyskuje wysokiej jakości oznakowanie. Oznakowaniepoziome.pl to firma, która uwzględnia malowanie przestrzeni magazynowych i hal produkcyjnych, jak też usuwanie starych oznaczeń, w celu modernizacji lub restauracji.