fotowoltaika

Fotowoltaika (Płock) jest jednym z chętniej wybieranych sposobów pozyskiwania energii w Polsce. Przede wszystkim rozwiązanie to jest bardzo ekologiczne, nie emituje bowiem do środowiska szkodliwych substancji, jak ma to miejsce w przypadku kotłów na paliwo stałe. Jednak przed samym zainstalowaniem fotowoltaiki wiele osób zadaje sobie pytanie, ile będzie ich kosztować taka inwestycja. Duży wpływ na ostateczny koszt ma liczba modułów PV. Ile w takim razie powinno ich być, aby cała instalacja była jak najbardziej skuteczna?

Instalacja PV — jak obliczyć moc?

Aby móc odpowiedzieć sobie na pytanie, ile modułów PV będzie wymagała instalacja, najpierw należy obliczyć jej moc. Podstawowym parametrem jest tutaj średnie roczne zużycie energii elektrycznej przez gospodarstwo domowe lub zakład produkcyjny. Roczne zużycie oblicza się na podstawie rachunków za prąd. Zwykle jako bazę przyjmuje się średnie roczne zużycie energii przez gospodarstwo lub zakład produkcyjny. Na ogół sumuje się jej ilość za zeszły rok lub też bierze się pod uwagę faktury za ostatnie półrocze, lub kwartał.

Wiedząc już, ile wynosi roczny pobór energii elektrycznej wyrażony w kWh, można obliczyć, ile będzie potrzebnych modułów fotowoltaicznych. Dla przykładu, jeżeli zużycie wynosi 4235 kWh, moc instalacji PV musi wynosić co najmniej 4,3 kWp. Należy jednak pamiętać, że około 20 procent energii oddawane jest do publicznej sieci, tak więc moc powinna być większa o przynajmniej 1 kWp.

Liczba modułów fotowoltaicznych — od czego zależy?

Aby ustalić, ile modułów PV będzie potrzebnych do domu lub zakładu, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość samej instalacji oraz wymiary dachu. Wielkość instalacji fotowoltaicznej zależy głównie od jej mocy. Im wartość ta jest większa, tym większa również musi być sama instalacja. W zależności od rodzajów paneli, jakie zostaną wybrane, może różnić się ich ilość. Wybierając panele polikrystaliczne, należy pamiętać, że ich moc to zwykle od 270 do 290 Wp. Aby osiągnąć moc 1 kWp, należy więc zainstalować około 3,5 paneli polikrystalicznych.

Panele monokrystaliczne generują więcej mocy niż wcześniej wspomniane modele. Mieści się ona w zakresie od 300 do 360 Wp. Aby więc osiągnąć moc na poziomie 1 kWp, należy zainstalować około 2,7 paneli monokrystalicznych. Znając te dane, można łatwo obliczyć, ile paneli fotowoltaicznych będzie potrzeba, aby fotowoltaika (Płock) w pełni zaspokajała potrzeby energetyczne w domu lub zakładzie pracy.

Zakładając, że zapotrzebowanie energetyczne to 5 kWp, na dachu należy zainstalować około 18 paneli polikrystalicznych. W przypadku paneli monokrystalicznych ilość ta wynosi od 14 do 16 paneli. Należy jednak przy tym pamiętać, że panele polikrystaliczne są już przestarzałym typem, który charakteryzuje się mniejszą wydajnością i żywotnością. Obecnie najczęściej stosuje się panele monokrystaliczne, które mogą skutecznie spełniać swoją funkcję nawet przez 30 lat, dostarczają dużo energii do domu lub zakładu.