oczyszczacz powietrza

Czyste powietrze jest potrzebne dla odpowiedniego funkcjonowania naszego organizmu. Dotlenienie poszczególnych organów stabilizuje zarówno pracę całego ciała, jak i umysłu. Warto mieć świadomość, że w większości przypadków mamy do czynienia z powietrzem zanieczyszczonym, przede wszystkim pyłami, których nawet nie dostrzegamy, takimi jak kurz spaliny czy inne mikroorganizmy. W niniejszym tekście wyjaśniamy, dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza i czy naprawdę jest pomocny.

Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza?

Współcześnie powietrze bywa bardzo zanieczyszczone, co jest związane między innymi ze spalinami samochodowymi, ale też innymi pyłami oraz związkami emitowanymi na przykład przez fabryki, elektrownie, ale również zwykłe domy i inne budynki mieszkalne. Tzw. pył zawieszony jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia, ponieważ zwiększa ryzyko zachorowania na choroby górnych dróg oddechowych, a niektóre związki mogą prowadzić nawet do zachorowań na nowotwory. Oczywiście, mieszkając na spokojnej wsi raczej nie jest to większym problemem, jednak średnie i większe miasta borykają się niestety z kłopotem, jakim jest znacznie zanieczyszczone powietrze.

Nie można zapominać również o różnych związkach chorobotwórczych, które są emitowane przez zainfekowane osoby, co społeczeństwu jasno pokazała sytuacja z COVID-19. Ponadto w pomieszczeniach może znajdować się mniej groźny kurz i związki, które nadal jednak mogą wyrządzić różne szkody, zwłaszcza bardziej wrażliwym osobom.

Urządzenia do oczyszczania powietrza – czym są i dlaczego warto je kupić?

Oczyszczacz powietrza to stosunkowo niewielki urządzenie, które jest wyposażone w wiatraki umożliwiające zwiększenie przepływu powietrza oraz zróżnicowane filtry, na których osadzać się będą ewentualne zanieczyszczenia. Ich rozmiar i wydajność powinna być przede wszystkim dopasowana do jakości powietrza w konkretnym obszarze, ale też kształtu i kubatury pomieszczenia. Na przykład kupując najprostszy oczyszczacz powietrza dla dużego salonu nie uzyska się pożądanego efektu.

Oczyszczacze powietrza są wskazane przede wszystkim w miejscach, w których występuje wyższy współczynnik smogu, ale poszczególne modele są także odpowiednie w przypadku patogenów, takich jak bakterie i wirusy. Oczywiście to nie wszystko, ponieważ urządzenia świetnie “walczą” także z dymem, dlatego warto podobne urządzenie umieścić np. w kuchni.

Urządzenia do oczyszczania powietrza są polecane osobom, które są alergikami. Podobnie w przypadku chorych na astmę. Warto mieć świadomość, że alergeny po zmieszaniu ze spalinami są znacznie bardziej niebezpieczne i wzmagają silne reakcje alergiczne.

Oczyszczacze są także polecane ze względu na możliwość neutralizacji szkodliwych zapachów. Przez zastosowanie filtrów węglowych, cząsteczki zapachowe są rozkładane, dzięki czemu można się szybko pozbyć ewentualnych nieprzyjemnych aromatów. Nieprzypadkowo urządzenia do oczyszczania powietrza są polecane palaczom. Filtracja powietrza neutralizuje zapach oraz usuwa dym, chociaż z miejsca zaznaczamy, że lepiej w ogóle papierosów nie palić.

Wiele nowoczesnych urządzeń ma dodatkowe funkcje, na przykład moduł do nawilżania powietrza. To korzystna dla górnych dróg oddechowych, zwłaszcza jeśli ktoś ma problemy z kaszlem i częstymi przeziębieniami. Dzięki temu nie dość, że szybciej usuniemy z powietrza patogeny, to zapobiegniemy wysuszeniu dróg oddechowych, przyspieszając powrót do zdrowia.

Czy oczyszczacz powietrza jest dobry?

Odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca. Warto sięgać po urządzenia z dodatkowymi funkcjami, takimi jak nawilżanie powietrza, ponieważ co prawda mogą więcej kosztować, ale znacznie spełnią swoje zadanie. Można je znaleźć zarówno w Internecie, jak i w eksperckich sklepach stacjonarnych.

Przed zakupem warto zwracać uwagę na takie aspekty, jak współczynnik CADR (dotyczący efektywności), wydajność nominalna, poziom głośności czy wielkość maksymalna pomieszczenia, w którym zostanie ustawiony sprzęt.