Mosiądz stanowi ponadczasowe wykończenie mebli czy armatury. Jego klasyczna barwa sprawia, że pasuje do wnętrz nowoczesnych, jak i vintage. Jednak aby zdobił, a nie szpecił, musi być odpowiednio pielęgnowany. Tylko wtedy zachowa swój charakterystyczny kolor oraz blask. Jak wyczyścić mosiądz?
Jak czyścić mosiądz?
Istnieje wiele sposobów na czyszczenie tego stopu. W sklepach branżowych znajdziesz środki do czyszczenia mosiądzu – to zawsze dobry wybór. Istnieje także sporo możliwości na konserwację tego stopu domowymi sposobami. Wiele z nich jest banalnie prostych i opiera się na tym, co znajduje się w każdej kuchni lub sklepie spożywczym.
Zanim jednak zabierzesz się do pracy, pamiętaj o środkach ostrożności. Przede wszystkim zabezpiecz powierzchnię wokół metalu, który zamierzasz wyczyścić. Jeśli konserwacji wymagają mosiężne uchwyty mebli, to warto okleić sprzęt wokół uchwytu. W ten sposób nie uszkodzisz farby ani drewna.
Mosiądz – czym czyścić?
Istnieje naprawdę wiele sposobów na przywrócenie mosiężnym wykończeniom blasku. Większość potrzebnych produktów znajdziesz w swojej kuchni. Takimi właśnie przedmiotami są folia aluminiowa i soda oczyszczona. Najpierw należy sporządzić papkę do czyszczenia, rozrabiając sodę z letnią wodą lub roztworem alkoholu. Zwinięta folia aluminiowa posłuży zaś za szczotkę. Nałóż papkę na mosiężne elementy, a następnie wyszoruj je zwiniętą folią. Momentalnie pozbędziesz się patyny i szybko przywrócisz blask metalu.
Innymi banalnymi produktami pomagającymi odświeżyć mosiądz są ziemniaki i cytryna. Surowe warzywo należy obrać i zetrzeć lub zmiksować. Do powstałego musu dodaj soku z cytryny. Papka musi być na tyle zwarta, by pozostała na mosiężnych zdobieniach, bo takie właśnie jest jej zadanie. Nałóż solidną warstwę preparatu na wszystkie mosiężne elementy i pozostaw na kilka godzin. Nie spiesz się – pozwól związkom chemicznym działać. Po zmyciu ziemniaczanej papki zobaczysz, że mosiądz znów wygląda jak nowy.
Jeśli nie masz pod ręką ziemniaka, to cytrynę możesz połączyć także z solą. Tutaj jednak musisz zaangażować do pracy mięśnie. Zamiast soku użyjesz całego owocu. Może być pokrojony w plastry, ćwiartki lub połówki – zrób tak, aby było Ci wygodnie. Stronę, na której widać miąższ, należy starannie pokryć solą. Tak przygotowaną cytrynową myjką będziesz trzeć mosiężne ozdoby, aż odzyskają swój blask. Pamiętaj, by co jakiś czas znów nabrać soli. Sok z cytryny błyskawicznie ją rozpuści.
Podobny sposób do powyższego to połączenie soli i octu spirytusowego. W ten prosty sposób stworzysz płyn, który świetnie sprawdzi się do czyszczenia mosiądzu. Jeśli masz zamiar zastosować go na dużych powierzchniach, warto przelać płyn do spryskiwacza. Pamiętaj, by starannie rozpuścić kryształki soli. Wystarczy, że spryskasz mosiężne elementy roztworem i wyszorujesz je szmatką. Cały proces jest jeszcze łatwiejszy, gdy czyścisz naprawdę niewielkie, luźne elementy. Tego typu przedmioty możesz zanurzyć w roztworze na kilka godzin, a następnie spłukać letnią wodą.
A co, jeśli nie masz nic z powyższych przedmiotów w kuchni? W takim razie skieruj się do łazienki. Bez wątpienia znajdziesz tam pastę do zębów i szczoteczkę. To również nada się do czyszczenia mosiądzu. Skład większości tego typu produktów działa w taki sposób, że idealnie rozprawiają się z patyną zbierającą się na powierzchni mosiężnych przedmiotów. Ponownie jest to sposób, który będzie wymagał siły mięśni i pracy. Nie wystarczy bowiem nałożyć pastę na powierzchnię stopu. Aby uzyskać odpowiedni efekt, niezbędne będzie także porządne szorowanie.
Jak wyczyścić mosiądz z rdzy?
Choć trudno w to uwierzyć, ale mosiądz tak naprawdę nie rdzewieje i wykazuje całkowitą odporność na korozję. To, co brać możesz za rdzę, jest tak naprawdę patyną. Inna jej nazwa to śniedź. Śniedzenie mosiądzu wbrew pozorom ma pozytywne skutki dla stopu. To właśnie powstająca w wyniku reakcji chemicznych patyna chroni mosiądz przed korozją. Jednak gdy jest jej zbyt dużo, metal straci blask. Dlatego warto wiedzieć, jak wyczyścić mosiądz domowym sposobem.