ogrzewanie

Wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania mieszkania wzbudza wiele emocji. Wiele osób nadal pozostaje przy tradycyjnych kotłach na opał stały. Takie rozwiązanie jest jednak mało ekologiczne i wiąże się z ciągłym uzupełnianiem opału. Z kolei inni stawiają na gaz. Jeżeli jednak przyłącze do tej instalacji znajduje się bardzo daleko, warto pomyśleć o pompie ciepła. To ekologiczne rozwiązanie, dzięki któremu domownicy będą mogli cieszyć się komfortowymi warunkami w mieszkaniu oraz ciepłą wodą. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, czy takie rozwiązanie jest w ogóle opłacalne.

Dlaczego warto postawić na pompę ciepła?

W przypadku pomp ciepła nadal można spotkać się z głosami, że jest to drogie rozwiązanie, które wiąże się z dużo większymi wydatkami na prąd. Warto jednak mieć na uwadze, że dzięki różnorodnym programom rządowym oraz samorządowym możliwe są dotacje. Pompy ciepła (Kraków) to bowiem bardzo ekologiczne rozwiązanie, dzięki któremu do atmosfery przedostaje się dużo mniej smogu.

Kotły ogrzewane węglem, biomasą, czy olejem generują dużo więcej szkodliwych substancji, które przyczyniają się do powstawania efektu cieplarnianego. Oczywiście, pompy ciepła pracują dzięki dostępowi do prądu, który i tak jest produkowany dzięki paliwom stałym. Jednak elektrownie mają dużo większy wpływ na to, aby ograniczać produkcję szkodliwych substancji, niż ma to miejsce w przypadku kotłów prywatnych. Tak więc pompa ciepła, z perspektywy ekologii, zawsze będzie dużo bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż pozostałe alternatywy.

Pompa ciepła — czy to się opłaca?

Dla wielu osób, dużo ważniejszym aspektem od ekologii, jest opłacalność montażu pompy ciepła w kwestii ekonomicznej. I tutaj znowu można zaobserwować przewagę tego ogrzewania nad innymi metodami. Już dawno udowodniono, że w dłuższej perspektywie, koszty pompy ciepła zwrócą się szybciej, niż ma to miejsce w przypadku ogrzewania paliwem stałym czy prądem. Co jednak równie ważne, pompa ciepła staje się dużo bardziej opłacalna od ogrzewania gazem, który w ostatnich latach staje się coraz droższy. Do tego dochodzą koszty wykonania przyłącza gazowego, który zwiększa się w miarę, im dalej od instalacji znajduje się budynek. Kotły gazowe także stają się coraz droższe. Wartość całej inwestycji jest bardzo zbliżona do zakupu pompy ciepła. Dlatego warto właśnie postawić na to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie.

Bardzo dobrym pomysłem jest również połączenie pompy ciepła z domową instalacją fotowoltaiczną. Sprawi to, że za prąd nie trzeba będzie zapłacić ani złotówki. Dzięki takiemu rozwiązaniu domownicy będą mogli uniezależnić się od zewnętrznych dostawców i warunków panujących na rynku. Jednocześnie można zapewnić sobie ogrzewanie mieszkania i ciepłą wodę użytkową. Przed montażem pompy ciepła warto skontaktować się również z profesjonalną firmą. Pomogą oni nie tylko zamontować całą instalację, ale doradzą również, w jaki sposób uzyskać dotacje. Pompy ciepła (Kraków) to bardzo opłacalne rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić pieniądze i wspomoże planetę.