oprogramowanie

Każdy, kto posiada komputer, zdaje sobie sprawę, że niektóre programy są wręcz niezbędne u każdego użytkownika sprzętu. Inne przydają się w przypadku konkretnych potrzeb. Poniżej przedstawione zostały propozycje pięciu rodzajów programów, które są konieczne w każdym komputerze.

Antywirus, czyli zabezpieczenie komputera

Podstawowym programem, który stanowi niezbędny element na dosłownie każdym urządzeniu, jest antywirus. Jego zadanie polega na ochronie komputera przed szkodliwym oprogramowaniem, jak wirusy, spam, szkodniki.

Wśród popularnych antywirusów warto wymienić AVG AntiVirus Free lub darmową wersję Avasta. W obu przypadkach możesz liczyć na tylko część możliwości programu. Jednak dla zwyczajnego użytkownika jest to wystarczające.

Antywirus działa w tle, monitoruje pobierane pliki, otwierane strony, upewnia się, że nie trafiasz na nic, co mogłoby zaszkodzić Twoim danym. Dodatkowo istnieje możliwość uruchomienia skanowania, które sprawdza obecny stan komputera.

Większa wydajność komputera

Wiele osób instaluje także program CCleaner. Dzięki niemu można poprawić wydajność komputera, jednym kliknięciem wyczyścić rejestr, usunąć zbędne pliki i wykonać wiele innych czynności poprawiających działanie urządzenia. A to wszystko dzięki darmowej licencji do programu CCleaner.

Jeśli jednak zdecydowałeś się na antywirusa od AVG, możesz dodatkowo zainstalować AVG PC TuneUp, który posiada te same funkcje. Ta opcja pomoże zadbać o porządek w plikach i przyspieszy działanie dysków.

Trzeba pamiętać, że licencja do programu CCleaner lub AVG PC TuneUp to jedynie dwie z wielu możliwości, na które możesz się zdecydować. Pomagają one poprawić wydajność komputera, jednak znajdziesz także inne programy wykonujące podobne funkcje. 

Wykonywanie zrzutów ekranów

Podczas pracy na komputerze w różnych momentach możesz wykonywać screeny. Czasem przydają się podczas konkretnej pracy, gdy dokumentujesz swoje działania, a kiedy indziej do przygotowania screencastu lub tutorialu, gdzie krok po kroku wyjaśniasz, co i jak należy wykonać. Wykonanie zrzutu ekranu przydaje się też w codzienności, gdy chcesz komuś coś wysłać.

Jing znacznie ułatwia wykonywanie i zapisywanie screenów. Daje możliwość wykonywania zrzutu nie całego ekranu, ale jedynie jego części. Możesz także nagrać filmik z pracy wykonywanej na ekranie. Wszystkie elementy są potem zapisywane w jednym miejscu – folderze History.

Edytowanie tekstu i tworzenie prezentacji

Żaden użytkownik komputera pewnie nie wyobraża sobie korzystania z niego bez dostępu do edytora tekstu, arkuszy kalkulacyjnych czy programu do tworzenia prezentacji. Pakiet Office od Microsoftu oraz darmowy LibraOffice posiadają wszystkie te funkcje, a nawet więcej. Natomiast pozostałe opcje są przydatne przeważnie bardziej zaawansowanym użytkownikom.

W przypadku płatnej wersji można zdecydować się na licencję, dzięki której otrzymasz wieczny dostęp do programu lub miesięczną/roczną subskrypcję. Co ważne, ta opcja wymaga odnawiania.

Zdalne kontrolowanie systemu

Na koniec warto wspomnieć o programie TeamViewer, który służy do zdalnego kontrolowania systemu. Nie ma potrzeby instalowania serwera i klienta na komputerze. Wystarczy dostęp do internetu.

Do czego można wykorzystać program TeamViewer? Choćby do przenoszenia danych między komputerami. Przydaje się to szczególnie po zakupie nowego urządzenia. Dodatkowo program umożliwia prowadzenie wirtualnych szkoleń oraz korzystanie z czatów. Jest zatem odpowiedni zarówno dla zwykłego użytkownika, jak i nauczyciela prowadzącego zdalnego lekcje. Przyda się nawet podczas profesjonalnych szkoleń czy warsztatów.

Podsumowanie

Na liście podane zostały najpopularniejsze programy komputerowe, z których korzysta większość użytkowników. Oczywiście, można by dodać tutaj oprogramowanie do edycji zdjęć, obróbki czy odtwarzania muzyki i filmów oraz wiele innych. Wszystko zależy od potrzeb konkretnej osoby.

Co stanowi najważniejszy aseptk – dostęp do wspomnianych narzędzi jest w darmowy i przeważnie w takiej wersji wystarcza zwykłemu użytkownikowi.