alkomat

Czy można samemu skalibrować alkomat? Pytanie, które zadają sobie osoby, mające w swoim posiadaniu takie urządzenie. Tak, bowiem nie tylko policja posługuje się alkomatami, ale również wiele osób prywatnych, chcących być pewnym, czy za kółko nie wsiadają „pod wpływem”. Alkomaty nie należą do drogich urządzeń, ale są one w stanie ustrzec wiele osób przed jazdą, co wyjdzie z korzyścią – nie tylko, jeżeli chodzi o mandat za jazdę po spożyciu alkoholu, ale również o życie ludzkie. Czas jednak powrócić do najważniejszego pytania – jak doprowadzić do ładu alkomat?

Co daje kalibracja alkomatu?

Mówiąc wprost, tego typu działanie sprawi, że alkomat będzie działał w sposób prawidłowy. Gdyby ktoś chciał jednak poznać nieco bardziej zawiłą, ale potrzebną formułkę kalibracji alkomatu powinien wiedzieć, że są to działania mające na celu „sprawdzenie wyników urządzenia pomiarowego z wynikami podanymi przez wzorzec jednostki miary”. To cały ten proces, który będzie opierał się na regulacji pomiarów, jakie alkomat podaje.

Kalibracja alkomatów w Warszawie, czy też w innych miastach może zostać przez specjalnie do tego wyznaczone firmy. To one są w posiadaniu takich urządzeń, które wymagają specjalnego potraktowania. Dzięki temu będzie można mieć pewność, że pozyskiwane odczyty są prawidłowe. Zawsze będzie można przekonać się, czy wyznaczona granica, jeżeli chodzi o promile, nie została przekroczona.

Jak skalibrować alkomat w domu? Nie da się tego wykonać. Tego typu proces wymaga zaangażowania specjalnej aparatury, dzięki której będzie można podać wzorzec alkoholowy o stałym stężeniu alkoholu przy użyciu stymulatora wydechu. Chyba że ktoś takie urządzenie w swoim domu posiada (do kalibracji), to nie będzie musiał korzystać z usług w trybie serwisowym.

Czy kalibracja alkomatu jest potrzebna?

Wiele osób, które korzystają z tego urządzenia, zapominają o kalibracji. Dopiero po jakimś czasie może dotrzeć do nich, że ich alkomat nie działa w prawidłowy sposób. Oby nie okazało się, że będzie wtedy już ” za późno”. Jeżeli ktoś ma w sobie żyłkę oszczędności, zastanawiając się jak samodzielnie skalibrować alkomat, powinien wiedzieć, że taka usługa nie kosztuje wielkich pieniędzy. Nie przekracza ona na ogół stu złotych (wszystko zależne jest od tego, w jakim punkcie taka usługa jest wykonywana), a do tego wykonywana jest sporadycznie.

Szacuje się, że wzorcowanie alkomatu (jak inaczej nazywa się kalibrację), powinno być wykonywane od sześciu do dwunastu miesięcy. Pod uwagę należy jednak wziąć model, którym się dysponuje, zalecenia producenta, jak również sensor, użyty do produkcji alkomatu. Niektórzy producenci zalecają, aby kalibracja ich alkomatów odbywała się od 100 do 150 pomiarów. Jak więc widać, koszt usługi kalibracji alkomatu nie jest duży – w szczególności, jeżeli weźmie się pod uwagę okres wykonywania pomiarów.

Czas na kalibrację alkomatu

Jak skalibrować alkomat samemu? Jedynie wyposażając się w specjalistyczną aparaturę, która sama w sobie nie należy do tanich. Warto więc po prostu skorzystać z usług serwisów, których w dużych miastach nie brakuje. Wystarczy tego. Czas teraz na to, aby zastanowić się, kiedy kalibracja alkomatu okaże się naprawdę potrzebna. Okres, kiedy wzorcowanie powinno się odbywać, został już podany. Co jeszcze wskazuje na to, że kalibracja powinna zostać wykonana?

Jednym z czynników wskazujących na to, są nieprawidłowe pomiary. Przykładem może być, chociażby osoba, która alkohol wypiła, ale jej wynik pokazuje 0,00‰. Już taki wynik powinien dać do myślenia. Wzorcowanie powinno odbyć się również wtedy, jeżeli na wyświetlaczu pojawia się napis CAL lub SER. Dużo osób przechowuje swój alkomat w pobliżu produktów zawierających alkohol. Wtedy również należy pamiętać o tym, aby oddać urządzenie do kalibracji. Należy również pamiętać o tym, że wykonanie badań zaraz po spożyciu alkoholu również może uszkodzić alkomat. Dlatego i wtedy warto oddać urządzenie do kalibracji, aby mieć pewność, że całość będzie w przyszłości podawać prawidłowy wynik.