perfumy

Czy feromony zawarte w perfumach rzeczywiście działają? Badania prowadzone na przestrzeni lat wykazały, że nieświadomie odbieramy sygnały i wiadomości wysyłane przez innych ludzi właśnie za sprawą tych związków. Aby dowiedzieć się, jak działają perfumy z feromonami i czy rzeczywiście mogą wpływać na mózg, należy najpierw zrozumieć, czym one są.

Czym są feromony?

Feromony to substancje chemiczne wydzielane przez istoty żywe (prawie wszystkie zwierzęta i rośliny), które mają zdolność wysyłania wiadomości oraz bezpośrednich sygnałów do mózgu. Dzieje się to w celu wywołania różnych reakcji u innych osobników tego samego gatunku. To wszystko służy do komunikowania się i wywoływania określonych zachowań.

Wiele gatunków zwierząt i roślin wykorzystuje przekazy chemiczne jako środek komunikacji, wysyłając za ich pośrednictwem kody zachowań do innych osobników. Feromony można porównać do hormonów we krwi, jednak organizm emituje je na zewnątrz, a one same wpływają na zachowanie i psychologię osób z otoczenia. Uściślając, termin ten pochodzi od greckich słów pherein oraz hormon, czyli transportować, a także pobudzać (transportery bodźców).

Naukowo feromony uważane są za komunikaty chemiczne i podobnie jak odciski palców, które są unikalne oraz niepowtarzalne. Każdy człowiek posiada swój zapach odróżniający go od reszty, nawet jeśli jest niewyczuwalny dla zmysłu węchu.

Czy ludzkie feromony naprawdę działają?

Badania naukowe twierdzą, że istnieje mimowolna reakcja człowieka na feromony nawet w bardzo małych stężeniach. Organizm może wykrywać te substancje, nawet jeśli nie jesteś ich świadomy. W tym temacie istnieją jednak pewne kontrowersje, ponieważ na całym świecie toczy się dyskusja dotycząca metodologii stosowanej w tych badaniach, a także ich wniosków. Można zatem stwierdzić, że w środowisku naukowym nie ma ostatecznego konsensusu, jednak większość doniesień jest przychylna co do istnienia i funkcji ludzkich feromonów. Oto kilka faktów na ich temat:

  • podobnie jak dźwięki, zapachy (lub w tym przypadku feromony) mogą zmienić nastrój odbiorcy;
  • feromony mogą pomóc w zdobyciu upragnionej osoby, ale nie zawsze, ponieważ nie wszyscy ludzie są jednakowo podatni na moc tych substancji chemicznych;
  • perfumy feromonowe dostępne na rynku rzeczywiście pomagają wywołać efekt przyciągania, bo choć są to substancje syntetyczne, to działają w organizmie tak samo jak te naturalne. Polecane perfumy znajdziesz tutaj: 
    https://www.forlovers.pl/pl/c/Apteka-erotyczna/347
    ;
  • feromony zawierają zapach, zwykle intensywny, choć ludzie nie są w stanie go wykryć.

Jak działają feromony?

Przez długi czas zapach był jednym z najbardziej niedocenianych zmysłów, ponieważ zakładano, że wzrok i język werbalny dominują jako zmysły. Twierdzono nawet, że człowiek ma bardzo słabo rozwinięty zmysł węchu. Jednak badania naukowe przeprowadzone w ostatnich latach po raz kolejny podniosły znaczenie tego obszaru, a co za tym idzie – feromonów.

Ludzie posiadają kompletny chemiczny system komunikacji seksualnej, a feromony są podstawą natychmiastowego przyciągania lub specjalnej więzi z drugą osobą, która powstaje poza świadomością. Zaloty u człowieka są bardziej złożone niż u zwierząt, więc logiczne, że społeczne i wizualne elementy również odgrywają rolę.

Każde ciało wydziela unikalny, charakterystyczny zapach, który można odebrać poprzez zmysł węchu. Ta bardzo osobista woń jest impregnowana feromonami zwiększającymi atrakcyjność lub pożądanie seksualne. Substancje te mogą działać na odległość i w bardzo małych ilościach – nawet w dawkach na poziomie molekularnym. Tworzą instynktowny kanał komunikacyjny, którego nie da się wyłączyć. Tak zwane feromony przyciągania seksualnego u ludzi pełnią bardzo istotną funkcję, gdyż mogą nawet pomóc w wykryciu fazy płodnej u kobiet. Najbardziej znane to AND (męski androstadionon) i EST (żeński estratetraenol). AND jest pochodną testosteronu, a EST stanowi substancję estrogenną.

Jak działają feromony w perfumach? Wiele badań wykazało, że jeśli te zsyntetyzowane substancje są nakładane na skórę, zwiększa się atrakcyjność seksualna w oczach drugiej osoby. Z drugiej strony zbadano też dogłębnie, czy jednym z efektów działania feromonów jest poprawa nastroju. Choć wyniki nie są do końca jednoznaczne, istnieje bezpośredni związek między tymi substancjami a szczęściem.