bonding w warszawie

Przed umówieniem się do ortodonty należy przede wszystkim odróżnić go od stomatologa – ortodonta może określić ułożenie szczęki i wyleczyć wady zgryzu, takie jak bruksizm, nie zajmie się jednak zębami tak jak stomatolog.

Co trzeba wiedzieć, aby trafić do profesjonalnego gabinetu? 

Na początku warto przefiltrować specjalistów pod względem naszych podejrzeń co do problemu. Na aplikacjach takich jak Znany Lekarz możemy wybrać swoje dolegliwości, a aplikacja dopasuje odpowiednich ortodontów, którzy się w tym specjalizują. Niewątpliwie jednym z najważniejszych aspektów wyboru jest cena. Najniższa znaleziona cena może być kusząca, ale przed umówieniem się dobrze jest rozważyć, czy jest ona adekwatna do oferowanej usługi i ile będzie kosztować dojazd. Ortodonta na Śląsku może być tańszy niż na Mazowszu, jednak po dodaniu do siebie kosztów i czasu dojazdu, wartość może niewiele się różnić. 

Wtedy także można sprawdzić podany adres gabinetu, wyszukać go przez mapę lub, jeżeli jest blisko, obejrzeć go z zewnątrz. Chociaż to rzadka praktyka, wciąż można trafić na oszustów lub amatorów przyjmujących w niedostosowanym do zabiegów miejscu. Samo podanie adresu nie powinno zmniejszać naszej czujności. Po wybraniu najlepiej sprawdzić informacje o potencjalnym specjaliście w internecie – czy on sam lub jego gabinet posiadają stronę internetową, jakie mają opinie oraz czy lekarz udostępnił certyfikat ukończenia studiów stomatologicznych na odpowiednim kierunku. Całkowity brak informacji, podrobiony lub nieudostępniony dyplom powinien być dla nas czerwoną flagą.

Jeśli wszystkie ważne dla nas informacje są jasne, możemy sprawdzić, czy ma on na swoim koncie wyleczenie trudnego przypadku, na przykład afazji albo bardzo widocznej wady. Zdjęcia pacjentów przed i po będą dużym atutem, dającym informacje o tym czego można się spodziewać po wizycie. Można też je skopiować i wyszukać za pomocą Google obrazy, aby mieć pewność, że nie występują na żadnej innej stronie i są własnością wybranego lekarza.

Ortodonta – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Dzwoniąc do ortodonty lub umawiając się przez internet, zwróć uwagę na sposób, w jaki się wypowiada. Jeśli operuje słownictwem rozumianym przez wąską grupę specjalistów i nie będzie jasno odpowiadał na pytania, można mieć podejrzenia, że będzie chciał wykorzystać brak wiedzy pacjenta. Podobnie w drugą stronę – lekarz mówiący bez używania żadnej terminologii, mylący pojęcia i reagujący tak, jakby pierwszy raz spotkał się z opisanym przypadkiem, może okazać się amatorem. Nie należy też przesadzać i doszukiwać się drugiego dna w każdym wypowiedzianym słowie, a zwyczajnie dopytywać.

Warto pamiętać, że staż niekoniecznie przekłada się na umiejętności. Długość praktyk i trudność ukończenia kierunku dla uczelni szkolących ortodontów na Śląsku, Mazowszu czy Pomorzu może bardzo się różnić, natomiast każdy ma obowiązek przebyć praktyki i ukończyć trwający co najmniej rok staż zanim wejdzie na rynek pracy. Nowe osoby w zawodzie mogą być tak samo, a nawet bardziej zaangażowane i wykwalifikowane niż te działające od lat, szczególnie jeśli ich sposoby leczenia i sprzęt zdają się być przestarzałe. Najważniejsze jednak jest poczucie zaufania i zrozumienia problemu przez lekarza. Jeśli nasze dolegliwości nie są umniejszane lub ignorowane, a po pierwszej konsultacji czujemy, że ten człowiek może nam pomóc, warto pomyśleć o dłuższej współpracy.