alkomat

Osoby, które dość często piją alkohol, mają potrzebę, by sprawdzić, w którym momencie są trzeźwe i mogą spokojnie prowadzić pojazdy. Kiedy chcemy wykonywać sobie indywidualnie pomiary alkoholu, to warto kupić alkomat, który będzie pokazywał, ile ma się jeszcze alkoholu. Wiele osób zastanawia się jaki alkomat kupić, aby pokazywał on wiarygodne wyniki, dzięki którym osoba badająca nim sobie trzeźwość będzie pewna, że nie ma alkoholu w wydychanym powietrzu.

Na co zwrócić uwagę, kiedy wybiera się alkomat?

Przede wszystkim trzeba zastanowić się, ile razy w roku będzie używało się alkomat, ale też trzeba zwrócić szczególną uwagę na dokładność pomiaru, która wykonywana jest przez dane modele alkomatów. Trzeba też sprawdzić jego zakres pomiaru oraz też, co jaki czas trzeba skalibrować alkomat.

Wiadomo, że im większy zakres pomiaru tym można zmierzyć większą ilość promili, które są obecne w organizmie. Większość modeli na rynku ma zakres pomiaru promili w przedziale 0-4 promile. Alkomaty, które mogą zmierzyć na przykład 5 promili, są bardziej profesjonalne i są używane w większości przez służby. Kiedy jednak patrzymy na dokładność pomiaru, to ta wartość powinna być jak najmniejsza, aby wynik pomiaru był jak najbardziej wiarygodny.

Najlepsze alkomaty na rynku mają dokładność pomiaru na poziomie 0,001 promila. Wiadomo, że można kupić alkomat z ustnikiem lub bez. Wiadomo, że alkomat, w którym nie potrzeba ustników jest tańszy, ponieważ nie trzeba ich kupować, ale jednak są one trochę mniej dokładne niż te modele, które potrzebują ustnika. Ustniki mogą być do jednorazowego użytku lub są dostępne na rynku takie, które można używać wielokrotnie. Wiele osób zadaje sobie pytanie: ile kosztuje alkomat. Można kupić niektóre modele alkomatów już za 100 zł, a te bardziej profesjonalne mogą kosztować ponad 1000 zł. Dobrym alkomatem do niezbyt częstego używania jest alkomat bacscan f40, który dość dokładnie pokazuje ilość promili, jakie ma dana osoba w organizmie. W niektórych urządzeniach zapisują się pomiary, które są wykonywane alkomatem, dzięki czemu nie trzeba na przykład zapisywać otrzymanych wyników wcześniej.

Jak skalibrować alkomat, aby pokazywał zgodne z rzeczywistością wyniki?

Wiadomo, że zależy osobom, które badają swoją trzeźwość na wiarygodnym pomiarze. Dlatego trzeba raz lub dwa razy do roku skalibrować alkomat, aby pokazywał on prawidłowe wyniki i nie wprowadził kogoś w błąd. Kalibracja polega na wgraniu odpowiedniego oprogramowania do urządzenia. Następnie poddaje się urządzenie odpowiednim testom, które mają sprawdzić, czy alkomat pokazuje prawidłowe wartości. Kiedy coś nie zgadza się w pomiarach, to resetuje się urządzenia i wraca się do ustawień fabrycznych, co powoduje, że alkomat zaczyna pokazywać wyniki zgodne z rzeczywistością. Częstotliwość kalibracji zależy od kilku bardzo ważnych czynników takich jak wiek alkomatu, rodzaj alkomatu, ale też częstotliwość jego użytkowania. Wiele osób zastanawia się, gdzie skalibrować alkomat. W takim przypadku najlepiej udać się do profesjonalnego serwisu, który dokona kalibracji. Niektóre droższe alkomaty mają wymienne czujniki, dzięki czemu nie trzeba kalibrować alkomatów. Jednak w większości dostępnych modeli na rynku, które są tańsze, trzeba dokonywać kalibracji, aby uzyskiwać zgodne z prawdą pomiary, na czym nam szczególnie zależy.

Dobrze jest, kiedy w alkomacie można sprawdzić poziom jego naładowania, który jest widoczny za pomocą specjalnej ikonki na wyświetlaczu urządzenia. Niektóre modele alkomatów mogą mieć dodatkowe funkcje takie jak kalendarz, zegar i termometr. Wiadomo, że te funkcje będą dostępne w droższych urządzeniach, które są bardziej profesjonalne. Warto pamiętać, że należy dokonywać co najmniej trzech pomiarów w krótkich odstępach czasu, aby sprawdzić, czy alkomat nie fałszuje wyników. Wybierając alkomat, trzeba zwrócić też uwagę, czy wyłącza się on w momencie, kiedy przez kilka minut nikt z niego nie korzysta. Taka opcja pozwala zaoszczędzić baterię w urządzeniu.