koszula

Wyprasowanie koszuli to podstawowa czynność, która pomaga nam wyglądać schludnie i elegancko. Bez względu na to, czy jesteśmy w pracy, na spotkaniu biznesowym czy uroczystości rodzinnej, dobrze wyprasowana koszula zawsze robi dobre wrażenie. Wymaga to jednak od nas umiejętności oraz narzędzi do prasowania, takich jak żelazko, deska do prasowania, rozpylacz z wodą oraz płyn do prasowania. W tym artykule przedstawimy podstawowe kroki, jakie należy wykonać, aby wyprasować koszulę w sposób szybki i skuteczny. Oprócz tradycyjnego wyprasowania z użyciem żelazka, pokażemy również alternatywne sposoby wyprasowania koszuli bez użycia tego narzędzia, a także omówimy użyteczność żelazka w płynie i jak z niego korzystać. Jak wyprasować koszulę?

Przygotowanie koszuli do prasowania

Przygotowanie koszuli do prasowania jest kluczowe, aby uzyskać idealny efekt wyprasowania. Poniżej przedstawiamy kilka kroków, które warto wykonać przed przystąpieniem do prasowania koszuli:

 1. Prać koszulę zgodnie z zaleceniami na metce, aby uniknąć zniekształceń i uszkodzeń materiału. Wybierz program prania dla tkanin bawełnianych lub mieszanych, a jeśli koszula ma specjalne wymagania, na przykład w przypadku jedwabiu, skorzystaj z pralni chemicznej.
 2. Po wyjęciu koszuli z pralki, delikatnie wyprostuj ją i powieś na wieszaku, aby całkowicie wyschła.
 3. Jeśli na koszuli są plamy, przed prasowaniem należy je usunąć. Istnieją różne sposoby na usuwanie plam, np. zastosowanie specjalistycznych środków czyszczących lub domowych sposobów, takich jak woda z octem lub sodą oczyszczoną. Warto sprawdzić, czy plama została usunięta przed rozpoczęciem prasowania, ponieważ prasowanie może spowodować trudniejsze do usunięcia plamy.

Przygotowanie koszuli do prasowania pomoże uniknąć problemów z wyprasowaniem i uzyskać lepszy efekt.

Jak wyprasować koszulę bez żelazka?

Krok 1: Przygotowanie deski do prasowania

 • Ustaw deskę do prasowania w miejscu, gdzie masz miejsce do swobodnego poruszania się wokół niej.
 • Upewnij się, że deska jest czysta i sucha.
 • Jeśli masz do dyspozycji pokrowiec na deskę do prasowania, załóż go teraz.

Krok 2: Przygotowanie żelazka

 • Włącz żelazko i ustaw odpowiednią temperaturę do prasowania koszuli (najczęściej jest to ustawienie bawełny lub lnianej tkaniny).
 • Jeśli twoje żelazko ma opcję pary, napełnij jego zbiornik wodą.

Krok 3: Ułożenie koszuli na desce do prasowania

 • Zapnij guziki na koszuli i zapięcie mankietów.
 • Rozłóż koszulę na desce do prasowania tak, aby mankiety i kołnierzyk były ułożone płasko.
 • Wygładź koszulę rękoma, usuwając wszelkie fałdy.

Krok 4: Prasowanie kołnierzyka i mankietów

 • Zacznij od prasowania kołnierzyka.
 • Umieść kołnierzyk na końcu deski do prasowania i delikatnie go rozciągnij.
 • Prasuj kołnierzyk wzdłuż zewnętrznej krawędzi, następnie przekręć koszulę i prasuj drugą stronę kołnierzyka.
 • Przejdź do mankietów.
 • Umieść mankiety na końcu deski do prasowania i równomiernie je rozciągnij.
 • Prasuj mankiety od strony zewnętrznej, następnie przekręć koszulę i prasuj drugą stronę mankietów.

Krok 5: Prasowanie ramion i pleców

 • Przejdź do prasowania ramion koszuli.
 • Ułóż jedno ramię koszuli na desce do prasowania i równomiernie je rozciągnij.
 • Prasuj ramiona od kołnierza w dół.
 • Następnie prasuj plecy, zaczynając od góry i prasując w kierunku dołu.

Krok 6: Prasowanie przodu koszuli

 • Przejdź do prasowania przodu koszuli.
 • Rozwiń dolną część koszuli i ułóż ją równomiernie na desce do prasowania.
 • Zacznij od przodu koszuli, prasując ją równomiernie od guzików w górę.

Krok 7: Prasowanie końcówek koszuli

 • Prasuj dolną krawędź koszuli od końcówek w kierunku górnym.

Jak szybko wyprasować koszulę?

Prasowanie koszuli może być czasochłonne i uciążliwe, szczególnie dla osób, które nie mają zbyt wiele doświadczenia w tym zakresie. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają znacznie przyspieszyć ten proces, bez utraty jakości wyprasowania koszuli.

Metoda z parą wodną

Jednym z najprostszych sposobów na przyspieszenie procesu prasowania koszuli jest wykorzystanie pary wodnej. Można to zrobić na kilka sposobów. Najłatwiejszym z nich jest użycie rozpylacza z wodą, którym spryskujemy koszulę przed prasowaniem. Można również napełnić żelazko wodą i użyć funkcji pary. Para pozwala na szybsze wygładzenie tkaniny, dzięki czemu proces prasowania jest krótszy.

Zalety:

 • Szybsze wyprasowanie koszuli niż tradycyjną metodą
 • Nie wymaga dodatkowych narzędzi

Wady:

 • Może wymagać większej ilości wody
 • Trudniejsze prasowanie tkanin grubych

Metoda z żelazkiem w płynie

Żelazko w płynie to innowacyjne rozwiązanie, które umożliwia szybsze i łatwiejsze prasowanie koszul. Płyn umieszczony jest w specjalnym zbiorniku w żelazku i uwalniany jest w trakcie prasowania. Dzięki temu tkaniny są wygładzane szybciej i skuteczniej.

Zalety:

 • Szybsze wyprasowanie koszuli niż tradycyjną metodą
 • Łatwiejsze prasowanie tkanin grubych

Wady:

 • Wymaga dodatkowego zakupu specjalnego żelazka
 • Może być droższe niż tradycyjne żelazka

3. Metoda z suszarką

Innym sposobem na szybkie wyprasowanie koszuli jest użycie suszarki. Należy wyprać koszulę i wywiesić ją na wieszaku, a następnie włożyć do suszarki. Po kilku minutach koszula będzie już niemal wyprasowana. Na końcu należy jeszcze lekko przeprowadzić żelazkiem po mankietach, kołnierzu i guzikach.

Zalety:

 • Bardzo szybkie wyprasowanie koszuli
 • Nie wymaga użycia deski do prasowania

Wady:

 • Może być nieodpowiednie dla tkanin delikatnych lub skłonnych do gniecenia
 • Niekiedy może doprowadzić do skurczenia się tkanin