kleszcze

Kleszcze to bardzo niebezpieczne zwierzęta. Sam ich widok wystarczy, aby przestraszyć znaczną większość ludzi. Niestety, te maleńkie szkodniki są powszechne w całej Polsce i istnieje spore prawdopodobieństwo, że odwiedzą one Twoje podwórko. Jeśli doszukałeś się kleszczy na swojej posesji, to powinieneś jak najszybciej zacząć działać w celu pozbycia się ich.

Czym są kleszcze?

Podczas gdy wiele osób myśli, że kleszcze to zwyczajne owady, w rzeczywistości są to pajęczaki, które należą do tej samej rodziny, co skorpiony i pająki. W Polsce istnieje sporo różnych odmian, z których 19 przenosi choroby.

Zastanawiasz się, jak rozpoznać kleszcze? Różne gatunki mogą mieć kolor szary, biały, brązowy, czarny, a nawet żółty. Dorosłe osobniki mają płaskie, owalne, bezskrzydłe. Kiedy są najedzone pokarmem składającym się przede wszystkim z krwi, puchną i stają się okrągłe. Podczas gdy dorosłe mają osiem nóg, larwy posiadają tylko sześć. Kleszcze mogą gryźć ludzi i zwierzęta na wszystkich etapach ich życia. Są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, więc należy unikać ich za wszelką cenę.

Dlaczego kleszcze pojawiają się na Twoim podwórku?

Psy, koty i małe gryzonie mogą przynosić kleszcze na twoje podwórko. Wtedy szukają idealnego miejsca zamieszkania obejmującego ich środowisko do osiedlenia się. Wszystkie gatunki uwielbiają ciemność i wilgoć. Ich ulubione kryjówki to obszary, które oferują wysoką trawę, wilgotny brud oraz dużo cienia. Jeśli twoje podwórko jest skoszone, kleszcze mogą nadal osiedlać się na zewnętrznych obszarach z nisko wiszącymi krzewami lub roślinami okrywowymi. Drzewa to także miejsca, w których szkodniki lubią się ukrywać.

Jak pozbyć się kleszczy z ogrodu?

1. Olejek cedrowy

Jednym z najlepszych naturalnych środków odstraszających kleszcze jest olejek cedrowy w spreju. Jeśli wybierasz się na piesze wędrówki, możesz spryskać się nim, nanosząc cienką warstwę na skórę lub ubranie. Jest on bezpieczny dla ludzi i zwierząt. Istnieje możliwość naniesienia go także na większe obszary. Godnym polecenia sposobem będzie oprysk na kleszcze w Warszawie wykonany przez profesjonalną firmę.

2. Olejek eukaliptusowy lub neem

Zarówno olejek eukaliptusowy, jak i neem zabijają kleszcze. Aby użyć ich i pozbyć się tych pajęczaków, zmieszaj w butelce z atomizerem trochę oczyszczonej wody wraz z 30 kroplami wybranego olejku eterycznego. Dobrze wstrząśnij i spryskaj w dowolnym miejscu, w którym chcesz zabić kleszcze.

3. Ziemia okrzemkowa

Co naturalnie zabija kleszcze na podwórku? Ziemia okrzemkowa. Jest to proszek wytworzony ze skamieniałych okrzemek i stanowi jeden z najskuteczniejszych sposobów na organiczne pozbywanie się szkodników. Ponadto jest całkowicie bezpieczny dla dzieci, zwierząt domowych i ludzi. Kiedy kleszcze napotkają ten związek, to w ich organizmach dochodzi do natychmiastowego odwodnienia, zabijając je w ciągu kilku godzin. Aby użyć ziemi okrzemkowej jako środka likwidującego te pajęczaki, posyp nim wszystkie miejsca, gdzie zauważyłeś kleszcze na swoim podwórku. Możesz go również użyć do stworzenia bariery między obszarami zalesionymi a trawiastymi.