Szukasz ekspresu do kawy do Twojego domu? Na pierwszy rzut oka możesz być nieco przestraszony – oferta dostępna na rynku jest tak szeroka, że trudno zorientować się, na jakie cechy należy zwrócić szczególną uwagę. Jednocześnie jest to zakup, na który trzeba przeznaczyć dość konkretne pieniądze, więc nie warto decydować się na podstawie samego wyglądu urządzenia. Jaki zatem powinien być dobry domowy ekspres do kawy?

Najważniejsze cechy dobrego ekspresu do kawy, z których nie zdajesz sobie sprawy

Wybierając ekspres do Twojej kuchni, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, zastanów się, jak duże ma być urządzenie. Jeżeli Twoja kuchnia jest niewielka, a Ty nie pijesz kawy częściej niż raz dziennie, wybierz raczej niewielki, kompaktowy ekspres. Jeżeli Twoja kuchnia jest przestronna, a Ty jesteś prawdziwym fanatykiem czarnego trunku, wówczas rozmiar ma dużo mniejsze znaczenie niż chociażby zakres dostępnych funkcji. Uznani producenci ekspresów, jak na przykład Melitta, dobrze zdają sobie sprawę z tego, że w małych kuchniach najlepiej sprawdzą się małe modele – niektóre mają nawet zaledwie 20 cm szerokości, czyli zajmują mniej więcej tyle cennego miejsca co niewielki czajnik elektryczny. A skoro przy tym jesteśmy: niektóre ekspresy mają funkcję zagotowania wody. Wówczas czajnika możesz się po prostu pozbyć! Dobre sklepy, jak csespresso.pl są w stanie zaoferować urządzenia należące do różnych kategorii rozmiarowych, idealne do Twoich potrzeb i przestrzeni dostępnej w Twojej kuchni.
Ważną cechą ekspresu, z której roli wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jest także to, ile hałasu towarzyszy jego pracy. Jeżeli masz małe dziecko, które ma bardzo delikatny sen, naprawdę docenisz urządzenie, które jest porządnie wyciszone. Podobnie w sytuacji, w której domownicy wstają o różnych porach. Jeśli zdecydujesz się na ciche urządzenie, nie będziesz już musiał rezygnować z porannej kawy, żeby nikogo nie obudzić! Szczególną uwagę zwróć na młynek – to często najgłośniejszy element w całym ekspresie. Jednak na przykład w urządzeniu Melitta Barrista jest on tak cichutki, że słychać przy nim szept. Decydując się na cichy ekspres domowy, będziesz mógł przyjemnie obudzić ukochaną osobę w leniwy weekend wspaniałym zapachem świeżo zaparzonej kawy, a nie wibrującym dźwiękiem młynka.

Zakres funkcji domowego ekspresu do kawy

W zależności od kategorii cenowej, domowy ekspres do kawy będzie dysponował różną liczbą predeterminowanych programów do przygotowywania różnych wariantów kawy. Coraz częściej producenci oferują także aplikacje, które pomogą Ci w wyborze programu do zaparzenia takiego typu napoju, który będzie odpowiedni do nawet najbardziej skomplikowanego napoju czy drinka na bazie kawy. Espresso, cappuccino, latte – zwróć jednak uwagę nie tylko na ilość programów, ale także na to, jak łatwo jest wybierać dany typ kawy do przygotowania w ekspresie. Poza tym, jeżeli zawsze pijesz tylko jeden typ, to duży wybór nie będzie Ci potrzebny. Wówczas poszukaj ekspresu o charakterystyce idealnie dopasowanej do Twojego ukochanego gatunku. Najlepsza może okazać się Nivona CafeRomantica, która posiada funkcję „moja kawa” – jest to nic innego jak możliwość zaprogramowania własnego, ulubionego sposobu przyrządzania ulubionego typu kawy, który potem dostępny jest za naciśnięciem jednego przycisku! Jeśli jednak lubisz urozmaicenia, niektóre urządzenia dodatkowo oferują możliwości takie jak na przykład dwa pojemniki na ziarna i możliwość stosowania kaw o różnych charakterystykach smaku i aromatu do różnych typów naparu.

Dodatkowe funkcje

Cechą domowego ekspresu do kawy, którą docenisz dopiero po pewnym czasie, jest to, jak często należy go czyścić. Dobry ekspres do kawy do domu to taki, który większość spraw związanych z pielęgnacją załatwi sam po wybraniu odpowiedniego programu. Pamiętaj, że utrzymanie ekspresu w czystości jest ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale także ma niebagatelny wpływ na smak przygotowywanego naparu; nie mówiąc już o tym, że w skrajnych przypadkach może być po prostu niehigieniczne. Najbardziej pracochłonne może być odkamienianie. Jednak jeżeli wybierzesz domowy ekspres do kawy z filtrem do wody Melitta Pro Aqua, to – nawet przy parzeniu codziennie 6 filiżanek kawy – odkamienianie będziesz musiał wykonać tylko raz w roku! Zwróć na to szczególną uwagę, jeżeli mieszkasz w miejscowości, w której woda zawiera dużo wapnia.

lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031