hotel

Góra Kalwaria jest miastem w województwie mazowieckim, które znajduje się jedynie 30 km od centrum Warszawy. To często niedoceniane miejsce, ale zdecydowanie warto je rozważyć pod względem weekendowego wypoczynku. Co można zwiedzić w górze kalwarii? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule!

Atrakcje w Górze Kalwarii – co warto zobaczyć?

W Górze Kalwarii jest mnóstwo ciekawych zabytków i miejsc wartych odwiedzenia! Między innymi na uwagę zasługują:

  • Kościół PW. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny;
  • układ urbanistyczny miasta, który zrealizowano na podstawie krzyża łacińskiego. Na ten moment jednak nie da się go w całości zobaczyć, ale i tak warto zwrócić na to uwagę;
  • remiza strażacka w stylu klasycystycznym;
  • dawny kościół marianów, „Wieczernik” z XVII wieku;
  • dwie synagogi.

Góra Kalwaria to interesujące miasto. Gdy zamierzamy zorganizować wyjazd, dobrze jest zaplanować swój wolny czas i samodzielnie sprawdzić wszystkie uroki tego miejsca. Wiele osób uwielbia spacerować uliczkami miasteczka, dzięki czemu można doskonale poczuć klimat innego miasta, wtapiając się w otaczające przechodniów uliczki. Dobrze jest zagubić się między poszczególnymi budynkami, co jeszcze lepiej podkreśli klimat Góry Kalwarii.

Co ciekawego w Górze Kalwarii?

Poza wyżej wymienionymi zabytkami, które dostępne są dla zwiedzających miasto, warto jest wspomnieć, że wszystkie miejsca godne uwagi znajdują się blisko siebie. To ogromny atut, ponieważ nie ma konieczności poświęcanie dużej ilości czasu na błądzenie po mieście.

Uwagę turystów przyciągają rynek Góry Kalwarii oraz ratusz, ponieważ właśnie w tym miejscu możemy dokładnie obejrzeć herb miasta znajdujący na budynku. Odwiedźmy też Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, ponieważ to na nim umiejscowiona jest woskowa Pieta powstała w szesnastym wieku.

Trudno przejść obojętnie obok Pałacu Biskupiego z osiemnastego wieku. Co więcej, jest możliwość obejrzenia również jego wnętrz, ponieważ obecnie mieści się w nim Miejska Biblioteka w Górze Kalwarii. Co jeszcze można zobaczyć?

Inne ciekawe miejsca w Górze Kalwarii

Co możemy zwiedzić w Górze Kalwarii? Należy wspomnieć o miejscach, które związane są z mieszkającymi tutaj niegdyś Żydami. Wrócimy dzięki temu pamięcią do okresu II Wojny Światowej. Wówczas to właśnie ten naród stanowił większość mieszkańców Góry Kalwarii. Wszystko uległo zmianie w 1940 roku, kiedy to na terenie miasta utworzono getto. Żydzi, którzy się w nim znaleźli, zostali zamordowani lub przewiezieni do obozów koncentracyjnych.

Do dzisiaj na terenie miasta możemy znaleźć ślady, które bezpośrednio wiążą się z mieszkającą tu przed laty ludnością żydowską. Wśród nich są wymienione wcześniej dwie synagogi. Na jednym z budynków w mieście można zaobserwować też Gwiazdę Dawida. Co więcej, na terenie Góry Kalwarii jest też cmentarz żydowski.

Hotel w Górze Kalwarii – noclegi

W Górze Kalwarii nie brakuje miejsc noclegowych, w tym godnych polecenia hoteli – hotel w Górze Kalwarii Złote Runo to świetne miejsce do zorganizowania konferencji i innych spotkań biznesowych. Na jego terenie nie brakuje bowiem sal konferencyjnych. Jednak jest też wiele innych prywatnych, bardziej kameralnych miejsc. Wszystko zależy bowiem od naszych indywidualnych potrzeb.

Warto też zjeść w okolicznych restauracjach, między innymi właśnie w tej znajdującej się w Hotelu Złote Runo. Możemy liczyć tam na kuchnię francuską i śródziemnomorską. Nie brakuje jednak miejsc podających dania w innych stylach. Jeśli jesteśmy zainteresowani wyjątkowymi potrawami, warto spróbować tych, które są przygotowane według przepisów najlepszych szefów kuchni.

Podsumowanie 

Góra Kalwarii to miasto, które jest oddalone o ok. 30 km od samego centrum Warszawy. Możemy tu pozwiedzać zabytkowe miejsca i zachwycić się piękną architekturą. Nie brakuje też restauracji, hoteli czy innych atrakcji (niekoniecznie turystycznych), które sprawiają, że każdego roku Górę Kalwarii odwiedzają nowi turyści, zachwycających się tym magicznym miasteczkiem. Chętnie odwiedzają je też mieszkańcy Warszawy chcący odpocząć od zgiełku wielkiego miasta.