Noworodki i niemowlęta mają niezwykle delikatną skórę. Jej funkcje ochronne u najmłodszych nie są jeszcze w pełni rozwinięte, dlatego dzieci narażone są na podrażnienia, infekcje i innego rodzaju problemy skórne. Ubranka niemowlęce pozostają w bezpośrednim kontakcie z powierzchnią ciała dziecka, stąd też niezwykle ważne jest ich bezpieczeństwo. Regularne prasowanie ubranek i bielizny pościelowej najmłodszych zdecydowanie zwiększa ich bezpieczeństwo oraz komfort.

Prasowanie ubranek niemowlęcych – czy warto to robić?

Wiele młodych mam słyszy od starszych koleżanek, że prasowanie ubranek niemowlęcych jest koniecznością i że zwyczajnie trzeba tak robić. Niektóre zastanawiają się jednak, czy jest to fakt, czy tylko kolejny z przesądów przekazywanych z pokolenia na pokolenie, pozbawiony racjonalnych podstaw i jedynie zabierający resztki wolnego czasu młodym rodzicom. Jaki sens ma prasowanie ubranek niemowlęcych – czy warto to robić?

Okazuje się, że prasowanie bielizny najmłodszych nie jest pozbawione uzasadnienia. Po pierwsze, jeśli ubranka niemowlęce nie są prane w wysokich temperaturach, część z bakterii pozostałych we włóknach może przetrwać ten proces. Oczywiście, pranie w wyższych temperaturach zabiłoby większość potencjalnie szkodliwych drobnoustrojów, jednak producenci zalecają czasem, by ubranka niemowlęce prać maksymalnie w 60 stopniach.

Ponadto, podczas suszenia, na tkaninach osadzać mogą się roztocza kurzu domowego, zarodniki grzybów pleśniowych albo pyłki roślin,  stanowiące silne alergeny. Prasowanie  nie tylko wygładza zagniecenia, mogące uciskać maluszka i zmiękcza włókna tkanin, ale dodatkowo usuwa wszelkie bakterie, zarodniki grzybów, roztocza i inne alergeny. Dzięki temu zyskujemy pewność, że dziecięce ubranka są bezpieczne dla wrażliwej skóry najmłodszych.

Jak prasować ubranka dla niemowlaka?

Jak prasować ubranka dla niemowlaka, żeby działanie to spełniło swoje funkcje? Należy zwrócić uwagę na kilka kwestii, takich jak:

  • temperatura prasowania – najwyższa możliwa, dopuszczona przez producenta ubranek. Warto sprawdzić oznaczenia na metce;
  • zastosowanie żelazka z funkcją pary. Gorąca para sprawia, że ubranka są niemal sterylne. Przyda się więc żelazko ze stacją pary;
  • upewnienie się, że stopa żelazka jest czysta, pozbawiona przypaleń;
  • jeśli żelazko pozbawione jest funkcji pary, ubranka niemowlęce trzeba prasować z obu stron. W przeciwnym razie wystarczy z jednej, para sprawi, że gorące powietrze dotrze do wszystkich trudno dostępnych zakamarków ubranek.

Prasując ubranka niemowlęce, trzeba pamiętać również o innych dziecięcych tekstyliach. Prasowania wymagają zwłaszcza pieluszki wielorazowe, pościel oraz ręczniki, których używamy po kąpieli. Dzięki prasowaniu nie tylko pozbędziemy się potencjalnych bakterii czy alergenów, ale również nadamy tkaninie przyjemną miękkość. Dzięki temu ubranka staną się nie tylko bardziej bezpieczne ale też wzrośnie komfort ich noszenia.

Do kiedy prasować ubranka niemowlęce?

Do kiedy prasować ubranka niemowlęce, jest kwestią bardzo indywidualną. Pediatrzy zalecają zazwyczaj, aby robić to przynajmniej przez pierwsze 2 lub 3 miesiące życia dziecka. Pieluszki wielorazowe, jeśli takich używamy, należy prasować przed każdym użyciem, niezależnie od wieku dziecka. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko wystąpienia odpieluszkowego zapalenia skóry dziecka.

Jeśli niemowlę wykazuje objawy skórne jakichś alergii, niekoniecznie związanych z pyłkami czy detergentami, należy kontynuować prasowanie jak najdłużej to możliwe. Podrażniona skóra łatwo ulega zakażeniom krzyżowym, stąd też ważne jest zapewnienie jej kontaktu z jak najbardziej sterylnymi materiałami.

Poza tym nie można pominąć kwestii estetycznych. Ubranka niemowlęce, które zostały wyprasowane, są wolne od szpecących zagnieceń. W wygładzonych strojach najmłodsi prezentować będą się znacznie bardziej elegancko. Z tego względu  rodzice powinni rozważyć zakup dobrego żelazka, najlepiej wyposażonego w funkcję pary lub stację parową i polubić prasowanie!