kredyt

Czy tak trudna jest budowa własnego domu? Takiego z marzeń? Właściwie to nie. Jeżeli posiada się odpowiednie finanse, to jak najbardziej można pomyśleć o realizacji śmiałego marzenia. Aby jednak takie pieniądze mieć, to należy odłożyć je sobie wcześniej lub postarać się o kredyt na budowę domu. Nie, nie o kredycie hipotecznym jest mowa, ale o innym produkcie bankowym. Jak uzyskać kredyt na budowę domu?

Kredyt budowlano-hipoteczny

Nie każdy kredyt hipoteczny jest kredytem budowlanym. Kredyt na budowę domu można zaliczyć do grona zobowiązań hipotecznych. Trochę skomplikowane, ale warto wiedzieć, że ma się jednak do czynienia z zupełnie innymi produktami bankowymi. Łączy je na pewno jedna rzecz – zdolność kredytowa. Żadna osoba, nie będzie w stanie otrzymać takiego zobowiązania finansowego, jeżeli owej zdolności nie posiadają. Jeszcze przed złożeniem jakiegokolwiek wniosku, można samodzielnie oszacować, jakie są szanse. W tym celu przydać się mogą kalkulatory zdolności kredytowej, które dostępne są online.

Od czego zacząć?

Jak wziąć kredyt na budowę domu? Już chyba na samym wstępie należy powiedzieć, że należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ przed potencjalnym kredytobiorcą, ogrom załatwiania najróżniejszych formalności. Zaciągnięcie takiego zobowiązania finansowego należy rozpocząć od wybrania działki budowlanej oraz projektu domu. Tak, na samym początku należy liczyć się z tym, że wszelkie koszta trzeba będzie finansować z własnej kieszeni, dlatego już zawczasu należy odkładać pieniądze na ten cel.

Kolejnym krokiem będzie znalezienie najlepszej oferty kredytowej. Na szczęście, ten obowiązek można zrzucić na głowę doradcy kredytowego. Wręcz jest to zalecane, ponieważ jest to osoba, która najlepiej zna rynek i będzie w stanie wybrać ofertę zgodnie z indywidualnymi potrzebami swoich klientów. Przy tej okazji należy dodać, że współpraca z doradcą kredytowym w Katowicach jest darmowa. Specjalista otrzymuje bowiem prowizję od każdego kredytu, jaki uruchomia jego klienci.

Wniosek kredytowy

Oferta już jest? To czas na to, aby na chwilę zapomnieć o banku. Teraz pozostaje załatwienia pozwolenia na budowę. No bo jak można budować dom czy też jakikolwiek budynek, jeżeli wymagane pozwolenia nie zostaną udzielone. Pozwolenia są? Czas więc na to, aby złożyć wniosek kredytowy. To właśnie ten moment, kiedy wszyscy ze zdenerwowania zaczynają obgryzać palce, ponieważ nigdy nie wiadomo, co tak naprawdę bank odpowie. Nawet wtedy, kiedy zdolność kredytowa jest, a i wkład własny został spełniony.

Warto również wspomnieć, że do wniosku należy dołączyć obowiązujące dokumenty. Po to, aby móc dopełnić wszystkie formalności. Na tej liście znaleźć można: zaświadczenia o wysokości osiąganych dochodów, zaświadczenia o zatrudnieniu wystawione przez pracodawcę, dokument potwierdzający własność działki, na której ma rozpocząć się budowa, projekt budowlany wraz z dokładnym kosztorysem całej inwestycji. Niekiedy wymagane jest roczne zeznanie PIT, jeżeli ktoś prowadzi własną działalność, a także wspomniane wyżej, pozwolenie na budowę.

Decyzja kredytowa

Pozostaje teraz poczekać jedynie na wydanie decyzji, która może przyjść w zależności od banku. Oni to samodzielnie ustalają, kiedy powiedzą cokolwiek swoim klientom. Jeżeli decyzja będzie pozytywna, pozostanie tylko czekać na to, aż pierwsza i kolejne części kredytu zostaną wypłacone. Po otrzymaniu decyzji, wymagane może być wyłożenie wkładu własnego. Aczkolwiek, ten moment, zależny jest od indywidualnych ustaleń z bankiem.

Skoro już wiadomym jest, jak uzyskać kredyt na dom, czas na to, aby poważnie przemyśleć tę decyzję. W szczególności, jeżeli ktoś czuje, że na takie coś może sobie faktycznie pozwolić. Lepiej mieć coś własnego, nawet mały domek z ogródkiem niż do końca życia dusić się na wynajmowanym. Kredyt na budowę domu jest zobowiązaniem na długie lata. Zobowiązaniem finansowym, które jest jak najbardziej opłacalne. Dlatego też warto pomyśleć o tym, jeżeli tylko ktoś chciałby dążyć do tego, aby spełnić swoje marzenia.