toaleta

Żółty osad w toalecie nie jest estetyczny, a jego usunięcie może powodować pewne problemy. Plamy i zacieki bywają dość uporczywe i samo szorowanie niewiele daje. Zacieki mogą być powodowane zarówno przez osadzający się kamień, będący rezultatem dużej twardości wody używanej do spłukiwania, jak i dużą zawartością związków żelaza. Jak usunąć żółty osad z muszli klozetowej? Czy sprawdzą się jakieś domowe sposoby?

Co powoduje żółty osad w toalecie?

Żółte plamy i zacieki pod kołnierzem muszli toaletowej, a także w jej odpływie, są skutkiem osadzania się na ceramice związków znajdujących się w wodzie. Mogą to być nierozpuszczalne węglany wapnia i magnezu, tworzące tzw. kamień kotłowy. Ten sam, który odpowiada za powstawanie kamienia w czajnikach czy na grzałkach pralek.

Drugim rodzajem związków chemicznych w wodzie, mogącym powodować powstawanie żółtawych zacieków są jony żelaza. Ich obecność w wodzie wynika zazwyczaj z korzystania z systemu kanalizacyjnego, w którym woda przepływa przez stare, skorodowane rury. Nie mamy na to niestety zbyt wielkiego wpływu. Pozostaje więc usuwanie efektów takiego osadzania i konsekwentne pozbywanie się zacieków. Do tego celu doskonale sprawdzi się profesjonalny płyn czyszcząco-odkamieniający, który nie pozostawia zarysowań na czyszczonych powierzchniach w łazience.

Jak usunąć żółty nalot w sedesie domowymi sposobami?

Osady w muszli klozetowej powstają na skutek osadzania się na powierzchni ceramiki nierozpuszczalnych soli i jonów metali. Skutecznym sposobem walki z takimi przebarwieniami jest zastosowanie środków o odczynie kwasowym.

Jak usunąć żółty osad w toalecie? Warto wypróbować jedną z prostych, domowych metod. Nie potrzeba do nich żadnych wyszukanych składników, koszty takiego czyszczenia nie są więc wysokie. Wystarczy zaopatrzyć się w sodę oczyszczoną, zwykły ocet spirytusowy, kwas cytrynowy i boraks. Składniki te najlepiej jest kupić w większych opakowaniach,  dostępnych w sklepach online.  Oczywiście, konieczna będzie również szczotka, zwykle używana do czyszczenia toalety i gumowe, lateksowe lub nitrylowe rękawiczki, które pomogą chronić skórę dłoni przez drażniącym działaniem stosowanych środków.

Jak usunąć żółty osad z muszli klozetowej – sprawdzone sposoby

Usunięcie nalotu nie jest wcale tak kłopotliwe, jak mogłoby się wydawać. Warto wypróbować jedną z poniższych metod.

  • Usuwanie żółtego osadu z odpływu toalety

Jeśli żółty nalot widoczny jest w odpływie toalety, poniżej linii wody, najskuteczniejszym sposobem na jego pozbycie się jest zastosowanie połączenia octu spirytusowego i sody oczyszczonej. Do muszli należy wieczorem wlać butelkę octu i wsypać szklankę sody, a następnie zamieszać szczotką do czyszczenia sedesu. Powstałą pianę należy pozostawić bez spłukiwania, najlepiej na całą noc. Rano wystarczy wyczyścić muszlę w standardowy sposób i dokładnie spłukać.

  • Usuwanie żółtych nacieków i kamienia pod kołnierzem muszli

Jeśli osad i kamień powstają pod kołnierzem muszli, konieczne jest przygotowanie gęstej pasty z litra wody, szklanki boraksu i pół szklanki kwasku cytrynowego. Wszystkie te składniki należy wymieszać w plastikowym wiaderku i nanieść szpatułką lub gąbką w miejsce występowania kamienia. Pozostawić na co najmniej pół godziny, a najlepiej na noc. Rano spłukać i dokładnie wyczyścić szczotką.

Jak  skutecznie pozbyć się żółtego osadu z toalety?

Żółty osad z toalety usunąć można skutecznie domowymi sposobami, pod warunkiem ich regularnego stosowania. Mieszankę octu i sody warto wlać do odpływu sedesu profilaktycznie, przynajmniej raz w tygodniu. Dzięki temu kamień i osad nie będą powstawać, a codzienne czyszczenie toalety będzie dużo prostsze.

Brak kamienia i osadzających się zanieczyszczeń sprawia również, że toaleta jest bardziej higieniczna, łatwiej jest pozbyć się z niej wszelkich bakterii, wirusów i grzybów, dla których złogi kamienia stanowią idealne środowisko rozwoju. Oczywiście, można zastosować również specjalistyczne produkty do czyszczenia  takiego rodzaju osadów. Środki w sprayu do kamienia i rdzy, a także inne na bazie kwasu fosforowego lub chlorowego również pozwolą uwolnić się od uporczywych zacieków. Są to jednak silne środki chemiczne i w czasie ich stosowania należy zachować ostrożność.