W Polsce obowiązek nauki szkolnej jest egzekwowany do osiemnastego roku życia. Naukę dziecko rozpoczyna w wieku lat siedmiu, chociaż jest możliwość posłania do szkoły dziecka sześcioletniego, pod warunkiem, że jego rodzice wyrażą taką wolę, a dojrzałość szkolna jest potwierdzona przez psychologa.

Szkoły publiczne czy prywatne?

Większość dzieci uczęszcza do szkół państwowych, co jest ze wszech miar oczywiste ze względu na obowiązek szkolny, lecz rodzice mogą posłać swoje dzieci do szkół niepublicznych zwanych prywatnymi, których ilość z roku na rok wzrasta.

Wybór szkoły to poważna decyzja – o ile w szkołach państwowych nauka jest bezpłatna, należy tylko zaopatrzyć się w podręczniki, zeszyty i inne konieczne przybory szkolne, to w szkołach prywatnych trzeba dodatkowo opłacać czesne. Wysokość czesnego określa szkoła w uzgodnieniu z rodzicami na specjalnym zebraniu. Oprócz czesnego często wymagana jest jednorazowa wpłata wpisowego, które może wynieść nawet kilkaset złotych.

Wszechstronna edukacja

Szkoły prywatne prowadzą naukę według programu nauczania określonego przez Oświatę, ale sposób i metoda nauczania jest na dużo wyższym poziomie niż w szkołach publicznych.

Przede wszystkim:
– liczba uczni w klasie jest dużo jest dużo niższa, dzięki czemu
nauczyciel dla każdego ucznia znajdzie czas na wytłumaczenie mu
bardziej zawiłego zagadnienia,
– nauka języków obcych jest na wyższym, bardziej zaawansowanym
poziomie, uczniowie mają możliwość wyboru języka, a także
uczęszczania na lekcje z obcym językiem wykładowym,
– uczniowie mają możliwość wyboru dodatkowych zajęć w ramach
nauczania, a także jest możliwość rozszerzenia wiedzy dla szczególnie
uzdolnionych dzieci,
– dodatkowym atutem jest możliwość prowadzenia specjalnych
projektów badawczych na zaawansowanym poziomie pod okiem
nauczyciela prowadzącego,
– w szkole średniej jest możliwość uzyskania matury międzynarodowej,
która w znacznym stopniu ułatwi możliwość pracy za granicą,
– szkoły prywatne ściśle współpracują z rodzicami uczniów – wzajemne
zaangażowanie polega nie tylko na tematyce wychowawczej, ale
dotyczy również spraw szkolnych w szerszym pojęciu,
– szkoła prywatna, w ramach nauki dodatkowej organizuje wyjścia do
muzeów, teatrów i innych obiektów kulturalno-naukowych, dużo
częściej niż szkoła publiczna oraz oferuje wiele innych, ciekawych i pomocnych zajęć.

Szkoły prywatne starają się wspierać ucznia na każdym polu jego zainteresowań – oferują mu pomoc oraz zachęcają do korzystania ze zgromadzonych szkolnych zasobów pomocy naukowych.

Decydując się na wybór szkoły warto wziąć pod uwagę również oferty szkół prywatnych, które ze względu na specyfikę statusu mają znacznie więcej do zaoferowania.